До Музею Голодомору передадуть унікальний експонат – зошит зі спогадами очевидця Голодомору, що дивом уцілів в архівах КҐБ

Анонси 21 Листопада 2020

23 листопада 2020 року о 12:00 у Національному музеї Голодомору-геноциду (Київ, Лаврська, 3) відбудеться передача зошита зі спогадами Лавріна Нечипоренка – свідка Голодомору 1932-1933 років.

Цією акцією Музей розпочинає масовий збір свідчень, реліквій, світлин родин, яких не оминув Голодомор 1932-1933 років. Зошить наразі посяде основне місце в експозиції Музею Голодомору разом з іншими нововіднайденими експонатами. Згодом вони стануть основою експозиції ІІ черги Музею, яку наразі будують. Відкриття заплановане на 2023 рік.

У 1960-х роках вчитель фізики з Боярки, що на Київщині, Лаврін Нечипоренко у простому шкільному зошиті написав свої спогади про пережитий Голодомор-геноцид на рідній Житомирщині. Свій твір він назвав «33-й рік». Очевидно, що в Радянському союзі він не міг ніде опублікувати свої спогади. Разом з колегою, вчителем із сусідньої школи Іваном Коваленком вони вирішили видати щоденник самвидавом. Ця справа була ризикована, адже загрожувала видавцям репресіями та термінами в радянських концтаборах. Певний час зошит зі спогадами зберігався в Івана Коваленка. Він мав завершити його редагування і набрати його на друкарській машинці. 

Із 1961 року КҐБ розпочало стеження за Іваном Коваленком, а у 1972-му його арештували «за виготовлення і поширення антирадянських матеріалів». Коваленко відсидів у радянських концтаборах рівно 5 років. Усі рукописи з будинку Коваленка були конфісковані, разом із тим був конфіскований і зошит зі спогадами Нечипоренка. Щоденник дивом зберігся серед конфіскованих речей в архіві КҐБ. 

У 1996 році всі рукописи Служба безпеки України повернула Івану Коваленку, а разом із ними –  зошит зі спогадами Лавріна Нечипоренка. Донині щоденник свідка Голодомору зберігається в родині Івана Коваленка. 

23 листопада о 12:00 – журналісти зможуть стати свідками, як родина Івана Коваленка передасть оригінал  зошит зі спогадами «33-й рік» родині Лавріна Нечипоренка, а ті у свою чергу передадуть щоденник на постійне зберігання до Музею Голодомору. 

Участь у заході візьмуть: 

  • Олеся Стасюк – генеральна директорка Національного музею Голодомору-геноциду;
  • Андрій Ковальов – ініціатор акції, історик, політолог, краєзнавець, релігієзнавець;
  • Андрій Когут – директор Галузевого державного архіву СБУ;
  • Олександр Нечипоренко – син, свідка Голодомору 1932-1933 років та автора щоденника Лавріна Нечипоренка;
  • Марія Кириленко  – громадська діячка, донька поета, дисидента та свідка Голодомору 1932-1933 років Івана Коваленка.

Акредитація обов’язкова: https://forms.gle/FwPk2i4DmkUPa1mX6 

Додаткова інформація за телефоном: +380971770939 (Аліна Карбан)