Алея до музею зі статуєю дівчинки з колосками

Про музей

Найвищою місією Музею є застереження суспільства про злочин геноциду шляхом накопичення і поширення знань про Голодомор.

Музей Голодомору навчає протистояти ненависті і порушенню прав людини. Своєю діяльністю він культивує захист людської гідності та демократичних цінностей і запобігає злочину геноциду, виховуючи у громадян толерантність, почуття моральної відповідальності перед викликами всім нормам права і свободам.

Музей відіграє важливу роль у громадянському вихованні молодого покоління, формуючи усвідомлення необхідності збереження Української держави як одного із головного способу захисту від геноциду.

Важливим завданням Музею Голодомору є нагадування про українську ідентичність, яку намагалися замінити радянською. Музей виконує роль посередника в процесі передання спогадів та інформації про Голодомор, демонструючи зв’язок поколінь української нації, та зберігає пам’ять про спробу її знищення.

Знання про історію Голодомору, які надає музей, порушують питання моралі — плекання поваги до пам’яті жертв, співпереживання та переосмислення власних поглядів на життя, яке є найвищою цінністю.

В основу діяльності Музею входить:

  • організація та проведення наукових досліджень історичних джерел про події тих часів з метою виявлення документальних свідчень про Голодомор та створення умов уведення їх у науковий обіг;
  • складення зведеного реєстру документальних свідчень, створення баз даних та впорядкування спогадів очевидців Голодомору;
  • проведення наукових конференцій, форумів, симпозіумів, подіумних дискусій, семінарів, круглих столів тощо;
  • інформування громадян про злочин геноциду, вчинений комуністичною владою проти Українського народу, шляхом проведення лекцій, уроків, кінолекторіїв, показу фільмів про Голодомор;
  • організація та проведення заходів з увічнення пам’яті жертв Голодомору;
  • розробка та організація інших форм музейних комунікацій на основі експозиції та виставок з використанням інформаційних технологій.
  • створення стаціонарних експозицій та виставок.

Навіть після припинення заборони на правду про Голодомор і далі існують тривожні заперечення факту геноциду українців. Категоричні заперечення звучать з боку Російської Федерації, яка є правонаступницею СРСР, що є виявом неповаги до пам’яті мільйонів невинних жертв, до почуттів українців, які втратили своїх рідних, до українців, які пережили геноцид, та до демократичних прав і свобод. Таке заперечення викликає загрозу повторення геноциду.

Поширюючи інформацію про Голодомор, музей звертає увагу на питання «терору голодом», який застосовується і в ХХІ столітті в різних країнах світу.

Національний музей Голодомору-геноциду є державним науково-дослідним, культурно-освітнім та науково-методичним закладом. Музей належить до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики України.

Статут Національного музею Голодомору-геноциду