Команда Музею Голодомору провела зустріч з представниками «Союзу українок Америки» в США

2 Квітня 2023

Під час поїздки до США наші співробітники провели зустріч з представницею “Союзу Українок Америки” Орисею Сорокою.

Нагадаємо, що СУА був створений українськими емігрантами в США на початку XX століття.

Під час зустрічі, зокрема, обговорювалась участь руху в висвітленні Голодомору за кордоном ще в радянські часи. Емігранти в США друкували газети та інформаційні матеріали, в тому числі про злочин Голодомору та репресії в УСРР.

Представниця СУА передала до Музею копії документів з архівів організації. Серед переданих файлів: протоколи засідань Союзу українок Америки та Комітету негайної допомоги голодуючій Україні, що був створений при СУА, листування з українською діаспорою в Європі і Львові з метою збору адрес українців в УСРР для передачі їм благодійних коштів, звернення до американської преси, в тому числі до “Нью-Йорк Таймс” і їхньої політики заперечення Голодомору, та до європейської преси з проханням розповсюдити інформацію про виморення мільйонів українців совєтським урядом, також звернення до конгресменів різних штатів, чиновників, вчених та до президента США Рузвельта і першої леді.

В переданій папці — два аркуші листа з УСРР до США зі словами вдячності за допомогу. “Я вас обіймаю і цілую з ніг до голови, за те що Ви тепер спасаєте наше життя”, — написав Коля до тітки в Нью-Йорк.

Серед матеріалів трапляються відповіді з Держдепартаменту, Червоного Хреста і видавництв про “неможливість вжити заходів, про які СУА просить”. Радянський Союз не допустив жодної міжнародної допомоги до України, натомість офіційно заперечував існування голоду.

Музей та СУА домовилися про розширення співпраці, що передбачає обміном науковими дослідженнями щодо Голодомору, поширення інформації в Україні про діяльність СУА в допомозі голодуючим, про збереження в українській діаспорі пам’яті про Голодомор, в той час, як в СРСР тривала заборона на це, включаючи передачу інших матеріалів до Музею Голодомору.

Ми дякуємо руху за зустріч та готовність до співпраці.