Нашому музею передали брошуру Александра Вінербергера

3 Жовтня 2023

До фондів Музею Голодомору передали брошуру «Russland wie es wirklich ist!» Александра Вінербергера, видану в 1934 році, одразу після Голодомору.

Брошура німецькою мовою (в перекладі «Росія, якою вона є насправді») була написана австрійським інженером одразу після повернення з СРСР, де під час роботи на радянському підприємстві в Харкові в 1933 році він став свідком Голодомору. Вражений жорстокістю радянського режиму та суцільною брехнею про «успіхи», він вирішив негайно повернутися до Австрії. Також йому вдалося вивезти фотоплівки, таємно зроблені в столиці радянської України, де зафіксовано голод, якого, як стверджувала сталінська влада, в Україні «не було».

Саме в цій брошурі вперше були надруковані 17 знімків Вінербергера, зокрема й ті, які сьогодні є найвідомішими фотосвідченнями Голодомору. На обкладинці брошури – відома світлина з Харкова, де тіло померлого чоловіка обступили люди. Побоюючись за безпеку Вінербергера, автора знімків у брошурі не було зазначено. В своїй книжечці всього на 16 сторінок, Александр намагався показати світу, заколисаному радянською брехнею, що в радянському «раю» все зовсім не так, як це подає офіційна влада. Він сподівався, що ці знімки і його правдиві враження від побаченого в Совєтському Союзі, спричинять на заході вибуховий ефект. Але світ знову промовчав…

Брошуру передала Музею знімальна група компанії «ГУД МОНІНГ ДІСТРІБЬЮШН», а їй, у свою чергу, цінний екземпляр дістався від пана Йозефа Фогля – австрійського дослідника, який першим дослідив біографію Вінербергера. Під час інтерв’ю, яке знімальна група записувала в рамках зйомок документального фільму «Сімейний альбом», партнером якого є наш заклад, дослідник погодився передати рідкісний екземпляр брошури з особистого архіву для Музею Голодомору.

Щиро вдячні Йозефу Фоглю, режисерці Марині Ткачук та всій знімальній групі за цінний подарунок!

Водночас закликаємо всіх небайдужих: якщо ви маєте речі, світлини або видання періоду Голодомору та 1930-х років загалом і готові передати їх Музею, зв’яжіться з нами за телефоном (044) 254-45-11, електронною поштою [email protected] або через особисті повідомлення в соцмережах.