У Музеї Голодомору відкрилася виставка «Намір»

23 Листопада 2023

Сьогодні в Музеї Голодомору відкрилася нова виставка, приурочена до 90-х роковин Голодомору-геноциду.

«Коли ми з колегами ще на початку цього року почали думати про те, що хотіли б сказати у новому виставковому проєкті, то міркували так. Головне запитання, яке ставлять нам відвідувачі, журналісти, зарубіжні гості: які паралелі є між геноцидом, який стався 90 років тому і злочинами росіян сьогодні. Ці паралелі є і вони очевидні, — каже заступниця Генерального директора Національного музею Голодомору-геноциду Леся Гасиджак. — Саме це ми й хотіли сьогодні показати в нашій виставці, яку реалізували у співпраці з нашими партнерами Центр досліджень воєнної історії ЗСУ за підтримки Фонду Арсенія Яценюка «Відкрий Україну». Була проведена велика робота, зокрема й аналітична, для того, щоб показати тяглість наміру росії  – тоді більшовицької, а тепер путінської, – не допустити існування сильної, незалежної і вільної держави Україна поряд. Головний урок, який українці винесли з історії Голодомору, – це урок про те, що буває з народом, який не має своєї держави і не має своєї армії, яка могла б цей народ захистити. Сьогодні Україна переживає повномасштабну війну, але відмінність в тому, що в українців є власна держава і надзвичайно мотивовані й сильні Збройні Сили».

Окрім того Україна сьогодні має підтримку світу, якої не було 90 років тому. І дедалі більше країн визнають Голодомору геноцидом українського народу. А ті, хто досі вагається і зволікає, є «пасивними посібниками сьогоднішнього нашого агресора». На цьому наголосив Ростислав Карандєєв, т. в.о. Міністра культури та інформаційної політики України.

«Сьогодні ми фіксуємо наслідки тієї ідеологічної атаки, яка здійснювалася проти України століттями.  Що ми можемо зробити? Тільки перемогти! Тільки знищення російської імперії, в тому вигляді, в якому вона існує зараз — ворожому до України — дасть можливість спокійно жити нам далі». Звісно, не йдеться про фізичне знищення людей, а про нашу можливість вийти на свої кордони, повернувши загарбані території», — додав Ростислав Карандєєв.

Полковник Віталій Бідний, т. в. о. начальника Центру досліджень воєнної історії ЗСУ, наголосив, що ця виставка, яка поєднує трагічні події Голодомору-геноциду і сучасної повномасштабної війни, має стати застереженням від повторення таких злочинів у майбутньому:

«Повномасштабна війна супроводжується чисельними звірствами та загибеллю цивільного населення. Російський агресор не полишає спроб, розпочатих 90 років тому, коли він вчинив геноцид українського народу. Я вважаю, що ця експозиція буде приводом для всебічного  обговорення, осмислення цих подій та подальшого застереження від того, аби такі злочини більше не повторювалися».

Данило Лубківський, директор Київського Безпекового Форуму, представник Фонду Арсенія Яценюка «Відкрий Україну», наголосив на мотивах, які підштовхують росію до злочинів:

«Для того, щоб знищити народ, має бути намір. Але хочу сказати не тільки про намір, а й про мотив. Мотив — це одвічна ненависть москви до України. Мотив — це заздрість, бажання перейняти те, що їм не належить, але що вони дуже хотіли б мати. Геноцид 1932—1933 років — це була війна страху перед українцями, бо Сталін вважав загрозою для Радянського Союзу  бажання українців мати свободу. Сьогоднішня війна проти України — це не тільки війна, щоб встановити контроль над Україною, а війна безсилля, тому що росія не має жодного сучасного проєкту бачення майбутнього і щоб сформувати це майбутнє, їм потрібно захопити Україну. Це і є мотив, із якого походить намір. Але Україну не вдасться зламати. Ми переможемо».

В рамках заходу державний секретар Міністерства внутрішніх справ України Інна Ящук передала музею оцифровані копії кримінальних справ періоду Голодомору. (Детальніше про це – згодом).

Виставковий проєкт втілено завдяки:

Харківському літературному музею

Макарівському історико-краєзнавчому музею

Благодійному фонду «SAVE UKRAINE»

Волонтерському руху «Humanity»

Ізюмській районній раді Харківської області

ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ»

Куп’янському автотранспортному фаховому коледжу

ТОВ «Текстиль-контакт»

А також:

Богданові Кінащуку, Миколі Лолі, Сергієві Матюку, Денису Бережному, Тарасові Войтовичу, Павлу Козіну, Максиму Кільдерову та Стафанові Воронцову.

Відвідати виставку можна щоденно з 10:00 до 18:00.