В окупованому Луганську знищено пам’ятник жертвам Голодомору

18 Липня 2024

В окупованому росією Луганську 17 липня загарбники знищили пам’ятники жертвам Голодомору та жертвам сталінських репресій.

Причиною знесення пам’ятників, як пишуть місцеві «ЗМІ», стало те, що вони нібито «ображали патріотичні почуття луганчан». Окупаційна влада міста також заявила, що рішення про демонтаж «ухвалили депутати міської ради після звернень ветеранських організацій», і що «обидва пам’ятники з’явилися “в український період”», маючи на увазі часи незалежності України.

Пам’ятник жертвам Голодомору 1932—1933 рр. з’явився у Луганську в 2008 році на вшанування пам’яті тисяч мешканців Луганщини, які загинули під час Голодомору. Прізвища багатьох із них містить Національна книга пам’яті Луганської області, хоча тисячі загиблих досі залишаються безіменними жертвами. Пам’ятник жертвам сталінських репресій було встановлено 8 вересня 1990 року, тобто ще за часів УРСР з ініціативи місцевої громадськості, адже жертвами сталінського терору стали десятки тисяч луганчан.

Президент України Віктор Ющенко та голова Луганської облдержадміністрації на відкритті пам’ятного каменю на місці майбутнього пам’ятника жервам Голодомору. 29 березня 2007 року.

Водночас офіційні представники так званої «ЛНР» кажуть, що пам’ятники не мають історичного та культурного значення та називають їх «пам’ятниками-фальшивками».

Нагадаємо, раніше демонтаж подібних меморіалів відбувся в інших містах, захоплених росією, зокрема в Донецьку, Маріуполі та на Херсонщині.

Заперечення Голодомору вже тривалий час є складовою історичної політики сучасної Росії. Свідоме та зумисне замовчування і спотворення історії Голодомору є одним з інструментів інформаційної війни, яку російська федерація веде проти України. Путінський режим використовує маніпуляції громадською думкою та відверту брехню про комуністичне минуле для досягнення своїх цілей.

Національний музей Голодомору-геноциду обурений знесенням пам’ятників та закликає правоохоронні органи провести розслідування цих цинічних злочинів, а також відреагувати на публічне заперечення Голодомору так званими «посадовими особами» окупаційних «органів влади». Зокрема, обурливий коментар виданню “Луганьмедіа” дав директор Луганського краєзнавчого музею Артем Рубченко, який вважає, що “тема голодомору штучно роздмухується українськими націоналістами”.