«Марки УСРР: запізніла допомога голодуючим»

15 Вересня 2023 - 1 Жовтня 2023

До століття завершення першого масового штучного голоду 1921–1923 рр. Національний музей Голодомору-геноциду презентував виставку «Марки УСРР: запізніла допомога голодуючим».

На виставці представлені марки, поштові картки, листівки, конверти  періоду 1921–1923 рр., які стосуються тематики голоду та допомоги голодуючим, а також поштовий блок і конверт першого дня 2012 року, присвячені маркам УСРР «Допомога голодуючим». Філателістичні матеріали України, Азербайджана, Грузії, Росії, США взяті із колекції історика Андрій Іванця і фондів Музею Голодомору.

«При підготовці виставки ми орієнтувалися не на вузькофілателістичні підходи, а прагнули поглянути на марку та інші філателістичні матеріали як джерело історичної інформації про безпрецедентний на той момент для України голод. Історія випуску сто років тому перших, а як потім з’ясувалася і єдиних марок УСРР може чимало розповісти не лише про поштовий обіг, а й про становище України у складі комуністичної імперії, про трагедію українців, які проживали тоді в окупованій совєтською Росією Наддніпрянщині», – каже  куратор виставки, провідний науковий співробітник Музею, кандидат історичних наук Андрій Іванець.

Експонати виставки розповідають  як про реальні спроби допомогти голодуючим, так і про спекуляції на трагедії, про те, чому марки УСРР «Допомога голодуючим» так і не допомогли тим, хто страждав від відсутності їжі, а також про історії окремих людей, які шукали можливості вижити в екстремальних умовах.

Терміни проведення виставки 15 вересня – 1 жовтня.

Довідка. У 1921–1923 рр. Україна переживала безпрецедентний на той момент голод у своїй тисячолітній історії. Його спричинили не лише посуха та руйнівні наслідки семирічних війні і революцій, а й політика «воєнного комунізму», яку проводила більшовицька Росія на окупованій території УНР. Значно збільшило чисельність жертв серед українців і замовчування комуністичним режимом у 1921 р. голоду в Україні, гальмування ним початку роботи в УСРР іноземних гуманітарних організацій де-факто до весни 1922 р., вивезення українського продовольства в Росію і закордон. За оцінкою Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. Птухи НАН України, в Україні від голоду загинуло 936 тис. осіб.

У совєтських республіках поштово-благодійні марки для допомоги голодуючим Поволжя почали випускати у 1921 р. в Азербайджані та Росії. Влада УСРР у 1922 р. також вирішила емітувати такі знаки поштової оплати. Їх наклад було надруковано в Берліні. Через протидію комуністичних функціонерів РФСРР перша та єдина серія поштово-благодійних марок УСРР «Допомога голодуючим» з’явилася у продажу в дев’яти губернських центрах лише 25 червня 1923 р.