Музей Голодомору презентував збірник документів і матеріалів «“Чорні дошки” України. Чернігівська область»
13 серпня у Будинку профспілок України відбулася презентація збірника документів і матеріалів «“Чорні дошки” України. Чернігівська область».
Ця праця одним із результатів роботи Інституту дослідження Голодомору.
Одним із найстрашніших злочинів проти людства у минулому столітті став злочин геноциду української нації, вчинений комуністичним тоталітарним режимом у 1932–1933 рр. Разом з іншими чинниками «чорні дошки» забезпечили втілення задуму комуністичного тоталітарного режиму знищити будь-які прояви національного руху й упокорити тих українців, хто вижив, зокрема й на теренах сучасної Чернігівщини та північної Сумщини.
Під час презентації заступник голови Федерації професійних спілок України (ФПУ) Євген Драп’ятий наголосив: “Те, що Національний музей Голодомору-геноциду та Інститут дослідження Голодомору працює над цією тематикою – це важливо. Якщо ми не волатимемо про цю гірку правду, то це невірно. Ця книга розказує правду про Голодомор”
Перший заступник генерального директора Національного музею Голодомору-геноциду Андрій Загорулько привітав учасників презентації та подякував партнерам за підтримку, яку надають музею, поки держава будує ІІ чергу Музею Голодомору. Зокрема, висловив слова вдячності Федерації професійних спілок України, яка всіляко сприяє Музею у проведенні публічних заходів та поширенні правди про Голодомор–геноцид українців.
Окремо, слова подяки Андрій Загорулько висловив Чернігівській обласній державній адміністрації, Українському інституту національної пам’яті та ГО «Всеукраїнська правозахисна організація “Меморіал” ім. В. Стуса» за підтримку у виданні збірника документів і матеріалів «Чорні дошки» України. Чернігівська область». «Вказане видання дозволяє глибше дослідити процес запровадження режиму «чорних дощок», як одного з інструментів репресивного механізму Голодомору-геноциду, вчиненого комуністичним тоталітарним режимом в УСРР» – зазначив він.
Також, Андрій Загорулько анонсував, що 7 вересня 2021 року о 10:00 год. відбудеться урочисте відкриття оновленої експозиції Зали пам’яті Музею Голодомору, а о 12:00 год. у Будинку профспілок України розпочне роботу Міжнародний форум «Масові штучні голоди: пам’ятаємо, вшановуємо».
Директорка Інституту дослідження Голодомору Світлана Маркова зазначила: “Збірник документів і матеріалів “«Чорні дошки» України. Чернігівська область»”. Автори упорядники О. Стасюк, К. Лук`янець, С. Старовойт, Д. Байкєніч та редакційна колегія підготували збірник на основі архівних матеріалів, регіональної преси. У збірнику підтверджено системне застосування репресії занесення на «чорну дошку» в межах тогочасної Чернігівської області. Уточнено та збільшено кількість об’єктів занесених на «чорну дошку» (осіб, населених пунктів, сільських рад, колгоспів). Вперше оприлюднюється блок кольорових картосхем (28). Серед багатьох засобів, використаних для знищення хліборобів-українців була репресія «занесення на чорну дошку». У 1932-му році «чорні дошки» були перетворено на жорстокий репресивний елемент механізму Голодомору-геноциду. Наступною готується до друку книга «Чорні дошки» України. Харківська область”.
Представник Всеукраїнської правозахисної організації “Меморіал” імені Василя Стуса Юрій Баланюк наголосив на важливості продовження та підтримки досліджень Голодомору-геноциду: “Я дякую Інституту дослідження Голодомору, що було ініційовано це дослідження «”Чорні дошки” України. Чернігівська область». Всеукраїнська правозахисна організація “Меморіал” імені Василя Стуса підтримує ці ініціативи. Це кропітка і скрупульозна праця… ми підтримали це важливе видання і надалі будемо підтримувати інші праці, які будуть стосуватися Голодомору”.
Начальник управління наукового забезпечення політики національної пам’яті Українського інституту національної пам’яті Ярослав Файзулін зазначив: “Інформація, яка зібрана тут вона є унікальною і надзвичайно важливою для кожного українця. Оскільки звичайна пересічна людина не може дозволити собі попрацювати в центральних архівах в обласному архіві, опрацювати десятки найменувань періодики. А тут інформація зібрана в одне ціле…”.