Українці вшанували пам’ять жертв Голодомору

27 Листопада 2021

Сьогодні українці вшановують пам’ять жертв Голодомору. Нащадки тих, хто вижив у 1932-1933 роках під час Голодомору-геноциду несли до скульптури «Гірка пам’ять дитинства», а також до підніжжя символічної Свічки Пам’яті квіти, колосся, хліб, зерно та яблука.

На території Національного музею Голодомору-геноциду духовенством українських церков було відслужено спільну панахиду за жертвами Голодомору-геноциду, в якій взяли участь Предстоятель Православної церкви України Епіфаній та Глава Української греко-католицької церкви Святослав.

У скорботних заходах взяли участь вищі посадові особи держави – Президент України Володимир Зеленський з дружиною, Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак, очільники міністерств. Президентське подружжя поклало до скульптури «Гірка пам’ять дитинства» символічні композиції з колосків.

 «Щороку наприкінці осені всіх нас об’єднує важка дата. І ця четверта субота листопада для багатьох із нас насправді перша. За глибиною болю та гніву водночас, – зазначив у своїй промові Президент України Володимир Зеленський. – За полярністю того, що проживаємо ми в цей день. Від почуття втрати до втрати будь-яких почуттів. У цей день ми сповнені емоціями та спустошені водночас. Ми запалюємо свічку й відчуваємо мороз по шкірі. У цей день ми плачемо так тиxо, що стає чутно навіть наше мовчання. У цей день ми вшановуємо мільйони наших загиблих предків і молимося за душі мільйонів померлих українців. Це День пам’яті жертв голодоморів».

Президент України наголосив на важливості берегти пам’ять про історію Голодомору-геноциду. «І це питання не лише обов’язку, поваги чи честі, – зазначив Володимир Зеленський. – Це питання нашого з вами існування. Бо щойно зникне пам’ять про мільйони померлих і ненароджениx українців, зникнемо ми самі. Загинемо ми самі. Як нація, як суспільство, як держава, як люди».

Глава держави додав, що сьогодні, 27 листопада, підписав  указ про низку заходів, приурочених до 90-их роковин початку Голодомору.

«Ми фактично завершили реконструкцію першої черги музею Голодомору,  – наголосив Президент.  – Наступного року виповнюються 90-ті роковини цієї страшної трагедії. І до цієї дати ми маємо збудувати другу чергу історично важливого музею».

О 16 годині було оголошено загальнонаціональну хвилину мовчання, а опісля розпочалася всеукраїнська акція «Запали свічку пам’яті».

Також Володимир та Олена Зеленські встановили на Алеї чорних дощок запалені лампадки та відвідали Національний музей Голодомору-геноциду, де ознайомилися з його оновленою експозицією.

З метою вшанування пам’яті жертв геноциду та збереження усної історії Голодомору ви також можете:

передати до музею спогади про Голодомор українців, які вижили, інформацію про місця поховання жертв Голодомору, дитячі притулки в 1932-1933 роках та імена жертв Голодомору;

кожна установа може взяти на тимчасове експонування одну з пересувних  виставок Музею Голодомору.

Фото з сайту president.gov.ua