Заява команди музейників та науковців Музею Голодомору щодо рішення суду про поновлення на посаді колишнього Генерального директора

6 Квітня 2023

Заява команди Національного музею Голодомору-геноциду у зв’язку з рішенням суду
першої інстанції щодо поновлення на посаді Генерального директора Олесі Стасюк

 

3 квітня 2023 року Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області виніс рішення про поновлення на посаді Генерального директора Олесі Стасюк, звільненої наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 24.06.2022 р. У зв’язку з тривалим конфліктом навколо звільнення та роботи О. Стасюк, а також у зв’язку з вищезгаданим рішенням суду, ми, команда музейників та науковців Національного музею Голодомору-геноциду, вважаємо за важливе оприлюднити нашу відкриту позицію.

  1. Насамперед заявляємо, що ми  не маємо на меті  лобіювати жодну конкретну особу директора чи виконувача обов’язків директора. Нашою головною цінністю є не прізвище керівника, а стабільна та якісна робота Музею як важливої для всієї країни інституції. Ми керуємося винятково інтересами Музею.
  1. Водночас нам очевидно: ситуація, що склалася на сьогодні, вже створює значні загрози для роботи Музею як інституції. Спроби поновлення на посаді з боку О. Стасюк супроводжуються інтерв’ю, заявами у ЗМІ та соціальних мережах, у тому числі зі звинуваченнями у фальсифікаціях історії на адресу Міністерства культури та інформаційної політики України та окремих співробітників Музею. Наукова та публічна діяльність Музею, у тому числі питання кількості жертв Голодомору не може бути інструментом відстоювання особистих інтересів у публічному конфлікті ні для кого, чи то О. Стасюк, чи то її опонентів. Спекуляції роботою Музею, його співробітників та науковців у особистих інтересах завдають шкоди всьому Музею та, ймовірно, самому вивченню Голодомору-геноциду і руху за визнання Голодомору геноцидом в інших країнах світу. Поновлення на посаді О. Стасюк майже гарантовано не тільки не припинить продовження публічного конфлікту, а й, найімовірніше, посилить його. Вже 4 квітня у коментарях журналістам О. Стасюк заявила, що планує повернутися до роботи найближчими днями. Попри те, що рішення суду першої інстанції ще не дає їй таких повноважень. Подібні заяви та плани і є продовженням публічного конфлікту та можливого його нового етапу.
  1. Сумнівні щодо змісту заяви в суді, коментарі у ЗМІ та одіозні звинувачення, зроблені О. Стасюк за останній рік, у жодному разі, незалежно від причин такої поведінки, не зміцнюють її авторитет серед трудового колективу Музею та ставлять під сумнів перспективи можливості ефективного управління колективом Музею.
  1. Станом на сьогодні, 6 квітня, нам відомо про наміри низки співробітників Музею звільнитися одразу ж після можливого поновлення на посаді Генерального директора О. Стасюк. Серед них є співробітники, які працюють тривалий час, мають великий досвід роботи зі складною темою в музейному просторі та високі персональні професійні компетенції. На жаль, є обґрунтовані побоювання, що кількість співробітників, які можуть прийняти рішення про звільнення у разі поновлення О. Стасюк, може згодом лише збільшитися.
  1. Водночас станом на сьогодні, 6 квітня, та всі попередні 8 місяців Музей стабільно працює, організовуючи свою роботу відповідно до плану роботи на 2023 рік.

Виходячи з усього вищесказаного, керуючись винятково  інтересами Музею як інституції та відкидаючи у бік особисті симпатії, маємо заявити:

– Ми не підтримуємо О.О. Стасюк в її спробах поновлення на посаді Генерального директора Національного музею Голодомору-геноциду та закликаємо добровільно припинити їх на користь завершення публічного конфлікту навколо Музею, а також усієї теми Голодомору-геноциду.

– Закликаємо всі сторони конфлікту припинити чи не допускати одіозні заяви та звинувачення у ЗМІ та соціальних мережах, які завдають шкоди, в тому числі Музею та самому вивченню Голодомору-геноциду. 

– Закликаємо забезпечити спокійну, безперебійну роботу Музею та трудового колективу до проведення відкритого і змагального конкурсу, який визначить нового директора.

– Закликаємо, відповідно до чинного законодавства, а також виходячи з реалій воєнного часу, провести відповідний конкурс на посаду директора за першої ж нагоди.

  • Богуш Марина, заступниця завідувача експозиційно-виставкового відділу
  • Колос Дмитро, методист експозиційно-виставкового відділу
  • Рибникова Надія, методист експозиційно-виставкового відділу
  • Косенко Анастасія, методист експозиційно-виставкового відділу
  • Патриляк Оксана, завідувач відділу фондової роботи
  • Паращенко Тетяна, зберігач фондів відділу фондової роботи
  • Білий Дмитро, завідувач відділу досліджень Голодомору та штучних масових голодів 
  • Лук’янець Катерина, заступниця завідувача відділу досліджень Голодомору та штучних масових голодів
  • Іванець Андрій, провідний науковий співробітник відділу досліджень Голодомору та штучних масових голодів
  • Принь Марина, головний зберігач фондів
  • Городняк Яна, завідувачка екскурсійно-освітнього відділу 
  • Голубєва Галина, екскурсовод, екскурсійно-освітній відділ
  • Вигодованець Ольга, заступник завідувача екскурсійно-освітнього відділу
  • Коцур Юлія, завідувач відділу усної історії Голодомору
  • Костів Михайло, завідувач відділу дослідження геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів
  • Тесленко Ліна, заступник завідувача інформаційно-видавничого відділу
  • Mолдавський Роман, старший науковий співробітник відділу усної історії Голодомору
  • Шугальова Інна, старший науковий співробітник відділу досліджень Голодомору та штучних масових голодів
  • Гринько Яна, завідувачка експозиційно-виставкового відділу
  • Моргун Надія, старший адміністратор
  • Теліман Любов, старший доглядач відділу фондової роботи
  • Сокиріна Ганна, заступник генерального директора
  • Мовчан Ольга, провідний науковий співробітник відділу досліджень Голодомору та штучних масових голодів