Олексій Воблий передав Музею родинні речі
Харків’янин Олексій Воблий передав Музею Голодомору речі своєї родини, які мають особливу музейну та історичну цінність. Серед подарованих предметів – старовинна Біблія 1876 року, вишиті сорочки та рушники.
Ці речі належали родині та нащадкам учителя і священника Олексія Воблого, відомого тим, що в роки Голодомору врятував учнів своєї школи від голодної смерті. Він за власні кошти організував харчування для школярів села Піскошине на Запоріжжі, а дітей-сиріт прихистив у школі та опікувався ними разом із дружиною Марією. Завдяки цьому жодна дитина в селі не померла. Під час репресій 1937 року вчителя було заарештовано та закатовано в застінках НКВД.
Подробиці цієї історії згодом стали відомі завдяки його невістці Людмилі Воблій, вчительці української мови та літератури з Харкова. В 1993 році, відгукнувшись на заклик досліджувати тему Голодомору, вона несподівано виявила, що і сама живе в родині, яка має свою особливу історію, пов’язану з тим трагічним періодом. Пані Людмила багато працювала в архівах Полтави, Чернігова, Сум, Запоріжжя та інших міст. Перечитала багато документів, відновлюючи по крупинках свій родовід. Разом із сином Олексієм, названим на честь діда, вона провела величезну дослідницьку роботу, аби пролити світло на життєвий шлях свого свекра та відновити історичну справедливість щодо його постаті.
Людмила Вобла відійшла у вічність на початку листопада цього року в Харкові. Їй було 85 років. За життя пані Людмила кілька разів бувала у нашому музеї, востаннє – влітку 2022 року. У серпні того ж року родина Воблих передала нашому Музею свій архів, який було небезпечно залишати в місті, що потерпало від постійних обстрілів.
Вже після смерті матері Олексій Воблий-молодший вирішив передати особливо цінні речі з родинної колекції нашому Музею.
Щиро дякуємо Олексію Воблому за ці артефакти. Вони доповнять нашу колекцію та особисту історію учителя і рятівника Олексія Воблого.
Світла пам’ять Людмилі Воблій, хранительці родинної пам’яті, яка зберегла ці предмети для наступних поколінь.