Презентовано книгу спогадів Лавра Нечипоренка «33-й рік»
Сьогодні, 8 лютого, в Музеї Голодомору презентували книгу спогадів Лавра Нечипоренка «33-й рік». Рукопис із вражаючим змістом і не менш вражаючою історією потрапив у нашу музейну колекцію восени 2020 року. І сьогодні ми пишаємося тим, що змогли дати йому друге життя – науково опрацювати та видати, аби те, чим хотів поділитися автор споминів, учитель із Боярки Лавро Нечипоренко, стало доступним широкому загалу.
«Відомо, що комуністична влада доклала максимальних зусиль до того, аби знищити докази її злочинів, найбільшим з яких є Голодомор-геноцид, – зазначила у вступному слові Леся Гасиджак, в. о. Генерального директора Національного музею Голодомору-геноциду. – Тому кожен щоденник, кожен спогад, кожне епістолярне джерело має надзвичайне історичне значення. І цей рукопис для нас – безцінний, тому що це перший такий артефакт у нашій музейній колекції».
Леся Гасиджак нагадала, що наклад книжки частково вдалося надрукувати на кошти, які заробив сам музей завдяки проведенню екскурсій та продажу своєї сувенірної продукції, а частину – за сприяння Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія та за кошти Православної церкви України і парафії собору Святого Андрія у Вашингтоні (США). Це дозволить поширити книгу серед бібліотек та дослідників.
На важливості збереження історичної пам’яті наголосив сам Блаженнійший.
«Сьогодні історична подія, бо ми увіковічуємо пам’ять тих, хто віддав своє життя за Україну. Вони були знищені штучним голодом за те, що були українцями і мріяли про свою незалежну Українську державу, – каже Предстоятель Православної церкви України Епіфаній. – Ворог не змінився і надалі намагається нас нищити. За те, що ми обрали на своїх майданах європейський вектор розвитку, ми платимо велику ціну. Але ми будемо боротися до кінця, бо правда завжди перемагає. І в цей складний період випробувань війною ми повинні знати нашу історію. Бо без знання минулого ми не побудуємо майбутнього».
Життєписом Лавра Нечипоренка та історією створення його рукопису поділився упорядник видання, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Музею Голодомору Роман Молдавський. Він зазначив, що твір написано настільки емоційно, що це дозволяє читачу повністю зануритися у той час та сповна відчути його.
Син автора спогадів Олександр Лаврович Нечипоренко розповів цікаві подробиці про життя свого батька та подякував Музею за видання його спогадів.
Андрій Ковальов, історик, політолог, речник Генерального штабу Збройних Сил України, який свого часу натрапив на інформацію про записи Нечипоренка в Архіві СБУ, поділився з присутніми деталями цієї просто таки детективної історії. Саме він свого часу посприяв, аби цінний артефакт був переданий до музею.
Придбати книгу Лавра Нечипоренка «33-й рік» можна на касі нашого Музею (Київ, вул. Лаврська, 3). Вартість – 170 гривень. Якщо ви з іншого міста, напишіть нам на пошту [email protected]. Отримаєте рахунок для сплати. Квитанцію про оплату надішліть на згадану адресу, а також контакти і адресу, куди відправляти замовлення. Важливо: відправка видань здійснюється після того, як кошти надійдуть на рахунок Музею.
Фото – Кирило Русанівський, Ліна Тесленко.