2 серпня – День пам’яті жертв нацистського геноциду ромів

2 Серпня 2024

У ніч з 2 на 3 серпня 1944 року в таборі смерті Аушвіц-Біркенау нацисти вбили в газових камерах близько трьох тисяч ромських в’язнів – останніх із так званого «циганського табору». Лише через понад п’ятдесят років, в листопаді 1996-го,  лідерами ромських організацій з 10 країн Європи та США було ухвалено Прокламацію та встановлено Міжнародний день пам’яті про нацистський геноцид ромів. В Україні на державному рівні ця пам’ятна дата відзначається з 2004 року, відповідно до Постанови Верховної Ради України № 2085-IV  «Про відзначення Міжнародного дня геноциду ромів».

Роми, як і євреї, в нацистській Німеччині підлягали повному винищенню, геноцид над ними тривав упродовж 1935–1945 років. За підрахунками істориків, внаслідок цього винищення в Європі загинуло від 500 тис. до 1 млн 500 тис. представників цього народу.

В Україні задокументовано близько 140 місць масових розстрілів ромів нацистами. В одному з них – Бабиному Яру – у вересні 2016 року було встановлено меморіальний пам’ятник – прошиту автоматною чергою ромську кибитку. «Бабин Яр – це жахіття для циган. Вони гинули, навіть не знаючи, за що їх вбивають», – наголошує ромська письменниця Рані Романі (Раїса Набаранчук), бабуся якої також загинула тут.

Нацистський геноцид ромів – це нагадування світу про те, до яких жахливих наслідків можуть призводити національна ненависть та дискримінація. В день пам’яті про цей злочин минулого важливо знову наголосити: людське життя є найвищою цінністю, а права людини потребують беззаперечного дотримання. Зневажання і нехтування ними призводять до найтяжчих злочинів.