23 серпня Європа вшановує жертв тоталітарних та авторитарних режимів

23 Серпня 2024

23 серпня, у день підписання в 1939 році пакту Молотова-Ріббентропа, Європа вшановує пам’ять жертв тоталітарних та авторитарних режимів. На офіційному рівні День жалоби у країнах Європейського Союзу відзначається щорічно з 2009 року. Символом цього дня є чорна стрічка, тому в багатьох країнах скорботну дату називають Днем чорної стрічки.

Дату 23 серпня обрано свідомо, адже саме в цей день два тоталітарні світи – нацизм та сталінізм – поділили сфери впливу та виступили пліч-о-пліч. Хоча насправді кожен із них, вдаючи партнера, мріяв про знищення іншого та повне панування на континенті.

Європа у минулому столітті однаково масштабно постраждала і від нацистського режиму, і від комуністичного. Наслідком цього стали мільйони жертв, геноциди, масові депортації та інші жахливі злочини. Але якщо нацистський було засуджено, а його головних дійових осіб і посіпак покарано, то злочини комунізму досі залишаються безкарними.

Україна зазнала багато лиха від обох режимів – гітлерівського і сталінського. Останнім із них було вчинено один із найбільших злочинів XX сторіччя на європейському континенті – Голодомор-геноцид. Від злочинної і руйнівної політики цих режимів українська нація оговтується досі.

Сьогодні ж просто на наших очах відбувається становлення новітнього авторитарного режиму – путінського. На його рахунку – чимало злочинів проти людяності та воєнних злочинів, а широкомасштабна агресія проти України стала найбільшою і найтривалішою війною в Європі після Другої світової та призвела до руйнування міжнародного порядку. А це означає, що уроки минулого не засвоєні, а світ так і не має ефективних механізмів, щоб рішуче протидіяти таким загрозам.

Сьогоднішній день покликаний нагадати Європі, що нацизм і комунізм нічим не відрізняються один від одного. І до тоталітарних режимів не може бути жодних поблажок чи загравань з ними. Усвідомлення цього дозволить краще зрозуміти природу нинішньої російської держави, яка зросла на підвалинах зруйнованого тоталітарного режиму та так і не спромоглася стати демократією.