Відбулася панельна дискусія до 91-х роковин Голодомору

20 Листопада 2024

19 листопада відбулася панельна дискусія до 91-х роковин Голодомору – геноциду українського народу «Студії Голодомору: теорія, історія, пам’ять». Організаторами заходу стали Український науково-дослідний та освітній центр вивчення Голодомору (HREC in Ukraine), Український інститут національної пам’яті, Інститут історії України Національної академії наук України, Національний музей Голодомору-геноциду.

У дискусії взяли участь генеральна директорка Музею Леся Гасиджак та старший науковий співробітник відділу дослідження геноциду Музею Андрій Козицький.

Основна тема розмови стосувалася переосмислення історіографічної традиції висвітлення історії Голодомору та сучасних практик його вшанування в Україні та світі.

Про традиційну акцію «Запали свічку пам’яті» у сучасних умовах говорила Леся Гасиджак: «Акція із запаленням свічки переходить у онлайн-формат. Сьогодні уже не обов’язково запалювати фізичну свічку у вікні. Достатній вияв пам’яті – розповісти у соціальній мережі свою історію про Голодомор. Те, що люди знають історію своєї родини – це дуже важливо, адже йдеться саме про усвідомлене пам’ятання і розуміння. Діти цих людей точно знатимуть про Голодомор».

Андрій Козицький розповів про спільну мету Голодомору і сучасної війни (знищення української ідентичності) та аналогічні методи заперечення цих злочинів. «Ми зараз бачимо приблизно ті ж методи заперечення сучасного етапу російської агресії та її злочинів проти України, які використовувалися свого часу комуністичним режимом щодо Голодомору. Йдеться як про пряме заперечення, так і про спробу втопити якусь подію у цілому вирі фальшивих версій, аби створити своєрідний «білий шум», який має викликати в людини уявлення про принципову невпізнаваність цієї події. Так, дуже популярним російським мемом є фраза «всієї правди ми так ніколи й не дізнаємося». Це, звісно, не відповідає дійсності, бо в історії переважна більшість подій чітко й фактологічно заперечити неможливо», – зазначив Андрій Козицький.

Лейтмотивом дискусії стала думка про те, що ефективна протидія сучасним викликам, пов’язаним із збройною агресією Росії проти України, значною мірою залежить від усвідомлення уроків, які залишила нам історія Голодомору як геноциду українського народу.

Запис події можна переглянути на сторінці агенції Укрінформ.