Хранительки пам’яті: показ фільму і презентація підсумків проєкту
Громадська організація Post Bellum-Україна, що від 2022 року активно документує усну історію в Україні для міжнародного публічного архіву memoryofnations.eu, презентує підсумки великого міждисциплінарного проєкту “Хранительки пам’яті: досвід українських жінок на Донеччині у XX-XXІ столітті”, зреалізованого у 2024 році за підтримки програми TRANSITION Міністерства закордонних справ Чехії.
У рамках презентації відбудеться показ і обговорення документального фільму «З 2014 року: жіночі історії Донеччини» за участі історикині, письменниці Олени Стяжкіної, журналістки та однієї з героїнь фільму Олександри Папіної та авторки ідеї, продюсерки проєкту Євгенії Нестерович.
Головною метою “Хранительок” було показати жінок як активних діячок історії, показати їхню перспективу та суб’єктність. Та водночас – це була нагода розповісти жіночими голосами про історію Донеччини, показати динаміку змін українського суспільства в регіонах впродовж останніх 50-60 років, поділитися прифронтовим досвідом останнього воєнного десятиліття. На основі 27 усноісторичних інтерв’ю з краматорчанками віком від 40 до 79 років разом з партнер(к)ами команда Post Bellum-Україна створила: кінофільм «З 2014 року: жіночі історії Донеччини», покази та модеровані обговорення якого відбулися у 10 українських та 5 чеських містах; міжнародну виставку «Краматорськ – місто на лінії фронту. Голоси українських жінок», що була показана у Празі та Братиславі; радіодок-серіал про історію Донеччини для Радіо Культура; серію мультимедіа публікацій у DIVOCHE.media; промоційну кампанію у соцмережах та адвокаційний семінар для жінок. Зібрані інтерв’ю також були опрацьовані згідно методології та опубліковані на сайті архіву memoryofnations.eu.
Фільм «З 2014 року: жіночі історії Донеччини», створений командою на основі вибраних інтерв’ю чотирьох свідчинь, був показаний у семи областях України. Усі покази супроводжувалися обговореннями, які модерували соціологиня Леся Берездецька та журналістка (і одна з героїнь фільму) Олександра Папіна. Історикиня та письменниця Олена Стяжкіна консультувала команду проєкту ще на етапі розробки питальника для усноісторичних інтерв’ю, а також долучалася як експертка до обговорень фільму та подальших діджитал-форматів, створених на основі записаних матеріалів. На заключній презентації після перегляду фільму ми поговоримо про те, для чого ми розповідаємо і записуємо складні й травматичні історії, і чому це важливо не тільки для майбутніх поколінь, але і для нас сьогоднішніх.
«З 2014 року. Жіночі історії Донеччини»
2024, 43 хв., режисерка Ольга Поворозник
Чотири різних жінки – з різним запліччям, різного віку, професій та соціальних статусів – розповідають про місто і досвід, який їх об’єднує – окупацію та звільнення Краматорська у 2014 році. Як це – коли твій державний прапор стає забороненим поєднанням кольорів? Як це – коли біля твого дому блокпост ворожої армії, а дітей і далі треба возити в школу? Як це – коли місто звільнене і знову не страшно виходити на вулиці? Це чесна жіноча “розмова на кухні” про карколомні виверти сучасної історичної епохи, які вони проживають уповні.
Після нетривалої окупації у 2014 Краматорськ став центром Донецької області, активним осередком бізнесу, волонтерства та допомоги військовим. Місто виросло і розквітло, хоч і опинилося відтоді у прифронтовій зоні. Голосами краматорок наша кіноісторія розповідає про те, як безповоротно усе змінилося – для них особисто і для країни загалом – з 2014-го року, і як вони своєю щоденною працею наближають перемогу у війні, що триває вже понад десять років.
Де: Національний музей Голодомору-геноциду, вул. Лаврська, 3
Коли: 13 грудня 2024, п’ятниця, о 17:00
Вхід вільний за попередньою реєстрацією. зареєструватися можна тут.