Представлено перші результати дослідження кримінальних справ про канібалізм періоду Голодомору

7 Травня 2025

7 травня у Музеї Голодомору відбувся науковий семінар «Канібалізм в роки Голодомору: просторово-часовий і соціально-демографічний дискурс (на матеріалах кримінальних справ архіву МВС України)». Під час заходу науковий співробітник музею Роман Теслюк представив перші проміжні результати дослідження, здійсненого на основі кримінальних справ за фактами канібалізму та трупоїдства, вчинених під час Голодомору.

«Цієї зустрічі не було б, якби не довготривала міцна і партнерська співпраця з Міністерством внутрішніх справ України, з яким свого часу було укладено Меморандум, – зазначила у вітальному слові генеральний директор Національного музею Голодомору-геноциду Леся Гасиджак. – У результаті цієї співпраці в 2023 році архів МВС відкрив двері для співробітників музею і за дуже короткий термін було оцифровано 1022 кримінальні справи років Голодомору за фактом канібалізму».  

Довгий час ці документи зберігалися в Галузевому державному архіві МВС під грифом «цілком таємно». Унікальні документи були засекречені комуністичним режимом, оскільки містять факти зумисного ретельно спланованого знищення української нації.

«В цих справах ми можемо дізнатися історії жорстоко знищених грамотних, колись заможних українців. Канібалізм — страшне явище, до якого серце нас не допускало, тому що сам факт людожерства є страшним для людського сприйняття, – зазначає Державний секретар МВС України Інна Ящук. – І тому кожного разу під час знайомства з окремими справами, з одного боку мене і моїх колег не відпускали історії родин, які були доведені до такого злочину. А з іншого боку — страх того, що знайдуться люди, які зможуть сфальшувати і подати історію наших предків не під ракурсом правди. Внутрішній супротив був і в мене. Але сьогодні ми маємо відкриті справи, бо ті, хто є українцями, хочуть знати правду і здатні правильно прочитати документи. І побачити те, як доводили людей до трупоїдства і людожерства».

З листопада 2024 року електронні копії цих кримінальних справ оприлюднено на сайті МВС України в розділі «Голодомор 1932—1933 років в Україні: мовою архівних документів».

Джерельною базою для дослідження Романа Теслюка стала 1021 справа (оскільки одна з оцифрованих не стосувалася канібалізму), а також 1019 кримінальних справ, які були знищені в 1956 році. Проте залишилися дані про прізвища обвинувачених, їхній вік, місце народження і сектор ДПУ, який вів справу. Тож цю інформацію було використано нашим науковцем.

Вивчаючи справи, Роман Теслюк проаналізував регіон, вік, стать, сімейний стан, соціальне становище обвинувачених, а також часовий період, в який були скоєні ці злочини, та вироки, що були винесені в справах. Як зазначає дослідник, найбільше кримінальних справ було зареєстровано в Київській області, до складу якої в той час також входила частина сучасних Черкащини та Житомирщини, – 836, також тут найбільше зафіксовано обвинувачених – 1304. Більшість обвинувачених – жінки (69% проти 31%). За віком – це переважно особи 17–50 років. За сімейним станом серед обвинувачених жінок були переважно удови, незаміжні та розлучені, тоді як серед чоловіків навпаки переважають одружені. Більшість фігурантів кримінальних справ були колгоспниками (55%), що вкотре доводить: ті, хто вступив до колгоспів, були такими ж доведеними до відчаю жертвами режиму, як і ті, хто не погодився. Показовий і часовий фактор: за невеликим винятком майже всі випадки людоїдства були зареєстровані в 1933 році – в період з лютого по вересень, коли смертність від голоду була найвищою. Хоча перші випадки почали фіксувати ще в 1932-му.

«Голодомор спричинив колосальні кількісні втрати населення і глибинні деформації українського суспільства. Тривале голодування провокувало значні зміни психіки людей. У Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього визначено, що нанесення тяжких тілесних або психічних ушкоджень членам групи та навмисне створення членам групи життєвих умов, які розраховані на повне або часткове знищення групи, є кваліфікацію злочину геноциду. І явища канібалізму та трупоїдства в роки Голодомору є прямим доказом здійснення злочинного наміру тоталітарного режиму кремля щодо геноциду українців», – наголошує Роман Теслюк.

Робота над дослідженням цих кримінальних справ буде продовжена нашими співробітниками, а результати опубліковані у фахових виданнях. Також у МВС заявляють про те, що триває  робота з подальшого оцифрування кримінальних справ періоду Голодомору, зокрема, щодо обвинувачених за законом «про 5 колосків», учасників акцій спротиву і т. п. Незабаром масив цієї інформації також буде оприлюднено.