Культ особи та його наслідки: в росії активно реабілітують постать Сталіна

8 Липня 2025

 

❗️5 липня на З’їзді КПРФ було ухвалено резолюцію, згідно з якою партія «оцінює як помилкову та політично упереджену» доповідь Микити Хрущова «Про культ особи та його наслідки», виголошену 25 лютого 1956 року на закритому засіданні делегатів ХХ з’їзду КПРС.
Це рішення є ще одним кроком у процесі реабілітації постаті Йосипа Сталіна в російському суспільстві. Одним із попередніх проявів цього курсу стало відкриття в РФ низки пам’ятників радянському диктаторові.
Варто підкреслити, що в сучасній Росії політика вшанування Сталіна зазвичай подається як ініціатива знизу, з боку «громадськості», що демонструє й приклад з’їзду КПРФ.
Водночас не велика таємниця, що сама КПРФ є так званою «кишеньковою опозицією» — політичним інструментом Кремля для створення ілюзії політичного плюралізму. Її лідер, Геннадій Зюганов, був одним із чотирьох кандидатів на «виборах президента РФ» у березні 2024 року.
Загалом між КПРФ і Володимиром Путіним підтримуються відкриті «дружні» відносини. Так, під час з’їзду КПРФ було зачитано привітання Путіна, в якому, зокрема, сказано: «Прихильники КПРФ беруть активну участь у проектах, які служать зміцненню суверенітету Росії у всіх сферах, патріотичному вихованню молоді». Це відображає бажання російського диктатора не втрачати зв’язок і близькість з однією з головних аудиторій КПРФ — росіян, які ностальгують за «величчю СРСР». Зюганов повністю підтримує путінську політику, зокрема виступав за так звану «денацифікацію» України.
📖Смерть Сталіна у 1953 році стала поштовхом до перегляду політики диктатора, а доповідь Хрущова в 1956 році дала новий імпульс цьому процесу. У середині 1950-х були реабілітовані багато жертв сталінського терору 1937–1938 років. Серед них — і організатори Голодомору: Павло Постишев, Влас Чубар, Станіслав Косіор.
За даними дослідника репресій Олега Бажана, у 1956–1959 роках в УРСР було реабілітовано близько 250 тисяч осіб (переважно посмертно), а ще десятки тисяч людей повернулися з таборів ГУЛАГу. Більшість реабілітованих — це безпартійні селяни та робітники, засуджені за 54 статтею КК УРСР («контрреволюційні злочини»).
Рішення, що було прийняте у липні 2025-го — не лише внутрішньопартійна декларація, а й частина ширшої політичної стратегії Кремля. КПРФ не має монопольної влади, як колишня КПРС в СРСР, сьогодні вона відіграє роль маріонетки, яка допомагає путінському режиму імітувати демократію. Саме через такі рішення Кремль формує в суспільстві образ Сталіна як «великого вождя» та стимулює істерію, яка апелює до сталінських методів, які сприяли «величі родіни».
Путін водночас зберігає роль «верховного арбітра» у трактуванні історії — він утримує за собою останнє слово у визначенні того, хто є героєм, а хто — злочинцем. І ця позиція може «змінюватися» — залежно від так званого «голосу трудового народу».