Оцифровано ікони з музейної колекції
9 Липня 2025
Наш проєкт «Історія, збережена в “цифрі”» наближається до завершення, і сьогодні ми хочемо розповісти вам про оцифрування ікон з нашої музейної колекції. Ікони мають особливу цінність, адже добре відомо, з якою жорстокістю комуністичний злочинний режим боровся проти української православної церкви. Релігія для українців завжди була однією із основ традиційної культури.
Ікона, яку ви бачите в цьому дописі – Казанська ікона Божої Матері – належала родині Кривоносів, нащадкам славетного і давнього козацького роду, що походить із села Собичеве (нині Сумська обл.). Вона була передана до Музею у 2021 році нащадком родини.
Ця хатня ікона – цінний історичний артефакт. З приходом радянської окупаційної влади Кривоноси, як і багато інших заможних господарів зазнали розкуркулення. П’ятеро бартів Кривоносів – Іван, Олексій, Сергій, Семен та Дмитро – чинили супротив комуністичному режиму. У 1929 році їхню родину позбавили всього майна, а їх самих планували заслати в Сибір. Ікона збереглася завдяки тому, що родичі зуміли сховати її під час конфіскації майна комуністами.
Таким чином ця ікона – символ збереженої пам’яти про гідність і волю, про цінність свободи та власної ідентичности.
Завдяки нашому проєкту ця ікона та інші твори мистецтва з музейної колекції будуть збережені не лише у фондах, а й у цифровому форматі, що дозволить експонувати її у будь-якому куточку світу.
Проєкт «Історія, збережена в “цифрі”» підтримує Європейський Союз за програмою «Дім Європи» House of Europe