15 травня – Всесвітній день вишиванки

15 Травня 2025

З нагоди Всесвытнього дня вишиванки наша «дівчинка з колосками» вже втретє «вдягла» вишиту сорочку. Цією символічною акцією ми нагадуємо про те, що попри Голодомор, депортації, репресії ми вижили і зберегли свою ідентичність. І саме вишиті сорочки наших бабусь і прабабусь, обміняні на пригорщу зерна, колись врятували не одне життя.

Цьогорічний День вишиванки присвячений окупованій спадщині. За час війни втрачено (зруйновано, знищено, викрадено, загарбано окупантами) неймовірну кількість пам’яток історії і культури, предметів старовини, а також родинних реліквій. У нашій музейній колекції теж є сорочка, яка побувала в окупації. Її вишила для свого онука жінка, що пережила окупацію в Капитолівці Ізюмського району на Харківщині. Коли населений пункт зайняв ворог, вона помістила вишиванку в банку та закопала на городі, щоб врятувати свою родину від можливих репресій. Адже українська символіка, одяг, мова незмінно викликають гнів і лють в окупантів. І ці побоювання не були марними, адже окупанти чинили різні злочини в селі, найрезонанснішою стала історія дитячого письменника Володимира Вакуленка, якого викрали і закатували вороги.

Після того як село було звільнене й історія родини Дьякових набула розголосу, ми доклали зусиль щоб артефакт був у нашій музейній колекції. Сьогодні ця дитяча вишиванка експонується в Залі пам’яті музею. І це нагадування всім нам, що стається з країною і людьми, яка потрапляє в окупацію, та за що ми сьогодні воюємо.

Частина Харківщини і досі перебуває під окупацією й обстрілами ворога. Це змушує людей покидати рідні оселі та рятувати життя. Вшановуючи сьогодні героїчну і багатостраждальну Харківщину, хочемо наголосити: свого часу села регіону спорожніли через Голодомор, а сьогодні їх спустошує війна, розв’язана путінським режимом.

Нагадаємо, що сорочку для нашої скульптури «Гірка пам’ять дитинства» створила майстриня з Ірпеня Юлія Лівінська, засновниця майстерні етно-одягу I TELL YOU.

Водночас звертаємося до всіх українців: якщо ви маєте речі періоду Голодомору (фото, документи, одяг, рушники, предмети побуту) та готові передати їх музею, напишіть нам на пошту: [email protected]. Ці артефакти обов’язково мають бути збережені!

Фото Музею Голодомору та Михайла Марківа.