26 листопада – 85 років від дня народження Моргана Вільямса

26 Листопада 2024

26 листопада 1939 року народився американський бізнесмен, меценат і колекціонер художніх творів про Голодомор Морган Вільямс. Сьогодні йому могло б виповнитися 85 років.

Його знайомство з Україною відбулося ще на початку 1990-х років. Опікуючись тут питаннями сільського господарства, він дізнався про Голодомор 1932—1933 років. Американець був вражений трагічною історією чужого народу та масштабним приховуванням цього злочину. Це, зрештою, позначилось і на тому, що митцями ця тема майже не була відрефлексована. «Приблизно в 1995 році я зв’язався з Джеймсом Мейсом, який був відомим дослідником Голодомору і працював у Києві. Поділився з ним, що дуже мало візуальних матеріалів про Голодомор. Мало фотографій, немає картин, немає музики… А він розповів мені про масштабне приховування, яке тривало багато років», — згадував Морган Вільямс.

Меценат почав збирати плакати і художні твори про Голодомор, став підштовхувати митців до створення таких робіт. Так полотно за полотном почалася вимальовуватися колекція, якій сам Морган Вільямс дав назву «Полотна, яких ніколи не було». Вона стала найбільшою збіркою творів про Голодомор в світі.

Колекціонер мріяв, аби його мистецька колекція посіла гідне місце в нашому музеї. На жаль, він не встиг зробити це особисто – несподівано відійшов у вічність у червні цього року.  Сьогодні ця мрія втілена в життя – нещодавно Музей Голодомору отримав колекцію в дар від спадкоємців мецената. Йдеться про понад 700 одиниць зберігання, більша частина з яких – мистецькі твори, а також книги, брошури, марки, конверти, значки, які пов’язані з темою Голодомору. Авторами картин є відомі художники Віра Баринова-Кулеба, Іван Балдуха, Тарас і Юрій Гончаренки, Віктор  Зарецький та інші. Також до колекції увійшли лінорити Миколи Бондаренка з серії «Кулінарна книга», графіка Володимира Куткіна серії «ГУЛАГ», малюнки Євгенії Даллас, Михайла Іванченка, Ілька Мироненка тощо…

Ми щиро вдячні спадкоємцям колекціонера за щедрий дар та Американсько-українській діловій раді (USUBC), яку довгий час очолював пан Вільямс, за сприяння в передачі колекції. На жаль, ми не можемо особисто  подякувати Моргану Вільямсу – українцю не за походженням, але по духу – за те, що доклав чимало зусиль, аби ця колекція сформувалася. Та переконані: його душа втішена, що мистецька збірка тепер має свій дім та буде збережена в головному місці пам’яті про Голодомор.

Більше про мистецьку колекцію – в інтерв’ю генеральної директорки Лесі Гасиджак для «Радіо Культура». Посилання на ефір – тут.