Музей взяв участь у зустрічі учасників Платформи європейської пам’яті та сумління
15-17 травня 2024 року відбулася щорічна зустріч членів Платформи європейської пам’яті та сумління у Вільнюсі (Литва). Цьогорічний господар зустрічі – Центр дослідження геноциду та опору Литви – прийняв близько 70 представників європейських музеїв, освітніх та культурних інституцій, які працюють з історією та пам’яттю.
За результатами роботи ради членів Платформи, було переобрано Президентом Платформи Марека Мутора | Marek Mutor (Польща); членом Наглядової Ради – Марію Аксієте | Maria Axinte (Румунія).
Дві організації стали повноправними членами Платформи: Центр відновлення культури (Хорватія) та Музей Опору Лімож (Франція). З останнім Музей Голодомору встановив партнерство, в рамках якого в Ліможі 17 травня відкрилася виставка «Від Голодомору до російсько-української війни». Виставка розповідає про історичне коріння сьогоднішньої російської агресії, а також відкриває для французького відвідувача історію Голодомору, в тому числі заперечення цього злочину французьким політиком Едуардом Ерріо в 1930-х рр.
Музей польських рятівників євреїв та Хорватське товариство істориків ім. Рудольфа Горвата отримали статус кандидата.
Цьогорічна Премія Платформи, що присвячується боротьбі з тоталітаризмом, була надана російському опозиціонеру Владіміру Кара-Мурзі, якого російська влада засудила до 25 років в’язниці. Лише 4 голоси не вистачило, щоб Премія була надана українській правозахисниці Ірині Данилович, яку в тяжкому стані утримують в російській в’язниці. Кандидатуру Данилович було висунуто Національним музеєм Голодомору-геноциду. Нагадуємо, що минулого року Премію було присуджено українському журналісту УНІАН Дмитру Хилюку, якого в березні 2022 року російські військові викрали на Київщині і досі він перебуває в Росії, у в’язниці. Премія покликана звернути суспільну увагу до незаконно ув’язнених цивільних осіб чи організацій, які захищають демократичні цінності.
Також у рамках зустрічі 15 травня відбулася міжнародна наукова конференція
«Злочини тоталітаризму – справедливість та пам’ять у XXI столітті», під час якої учасники говорили про минуле і сучасну російську війну проти України.
Національний музей Голодомору-геноциду став членом Платформи в 2015 році. З 2023 року до Наглядової Ради Платформи входить представниця музею – завідувачка експозиційно-виставкового відділу Яна Гринько.
Платформа європейської пам’яті та сумління – міжнародний проєкт, покликаний досліджувати діяльність і злочини тоталітарних режимів у Європі в XX ст. та не допустити відновлення тоталітаризму в Європі.