Музей підписав договір про співпрацю із Центральним державним аудіовізуальним та електронним архівом
В рамках підготовки основної експозиції другої черги Національного музею Голодомору-геноциду партнером Музею Голодомору став Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів.
10 липня 2023 року директор архіву Олена Косенко та заступник директора Музею Голодомору Ганна Сокиріна підписали Договір про співпрацю згідно якого Архів передав Музею цифрові копії 142 фонодокументів, які містять аудіозаписи інтерв’ю зі свідками Голодомору, записаними в рамках усноісторичного проєкту, очолюваного Джеймсом Мейсом.
Ці матеріали будуть використані в одному з розділів експозиції, присвяченому відкриттю правди про Голодомор, де йтиметься про історію Спеціальної комісії Конгресу США з питань голоду в Україні, що діяла в 1986–1990 роках, а її виконавчим директором був Джеймс Мейс.
Частиною джерельної бази для роботи комісії стали інтерв’ю зі свідками Голодомору, записані в США та Канаді у 1980-х роках.
Свідчення очевидців були особливо цінними в умовах відсутності доступу до радянських архівів та свідомої політики приховування Голодомору комуністичним режимом.
Частина вихідних матеріалів інтерв’ю (аудіозаписи) у 2000-х роках були передані в Україну і сьогодні, зберігаються в Центральному державному аудіовізуальному та електронному архіві.
Такі унікальні матеріали (свідчення залишали люди, які пережили Голодомор у дорослому віці) надзвичайно важливі для Музею Голодомору. Адже попри те, що за час існування працівники музею об’їхали з експедиціями всі регіони України, свідки, яких ми записали, пережили Голодомор у 2-10-річному віці, відтак, їхні спогади є менш інформативними, ніж ті, з якими працювала Комісія.
Представники установ, домовилися про подальшу співпрацю у наукових та інформаційних проектах з тематики Голодомору, зокрема в рамках виконання Указу Президента України №598/2021 «Про заходи у зв’язку з 90-ми роковинами Голодомору 1932 – 1933 років в Україні – геноциду Українського народу» та «Плану заходів на 2022-2023 роки у зв’язку з 90-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні – геноциду Українського народу», затвердженого Розпорядженням Кабінету міністрів України.