Художник Василь Перевальський передав Музею артефакти про створення першого в Києві пам’ятного знаку жертвам Голодомору

19 Вересня 2024

Народний художник України, академік Національної академії мистецтв України Василь Перевальський передав у фонди Національного музею Голодомору-геноциду низку артефактів, які розкривають процес створення першого в Києві пам’ятного знаку жертвам Голодомору 1932–1933 рр.

Він був встановлений за проєктом В. Перевальського на Михайлівській площі столиці у вересні 1993 р. Це відбулося у рамках першого офіційного вшанування в Україні жертв Голодомору. З 1993 р. по 2009 р. пам’ятний знак офіційно відігравав роль загальноукраїнського місця пам’яті про Голодомор. До сьогодні меморіальний знак залишається одним з головних візуальних символів трагедії та має кілька повторів в Україні й за кордоном.

Василь Перевальський передав у Музей 27 предметів різної цінності, які ілюструють процес створення емблеми меморіальних заходів до 60-х роковин Голодомору та пам’ятного знаку жертвам Голодомору 1932–1933 рр. на Михайлівській площі. Серед них – ескіз пам’ятного знаку, датований серпнем 1993 р.; макет для виготовлення пам’ятної стрічки «60-та річниця Голодомору в Україні» та її оригінал; креслення пам’ятного знаку, виконане В. Перевальським у 2011 р. на прохання української громади м. Торонто для встановлення копії пам’ятного знаку у Канаді. Навесні митець передав у Музей свої спогади про його  створення.