Позиція Національного музею Голодомору-геноциду щодо рекламних матеріалів, що містять інформацію про демографічні втрати українців від Голодомору в 10,5 млн жертв
Напередодні Дня пам’яті жертв Голодомору, що цьогоріч припадає на 26 листопада, на вулицях Києва з’явилися рекламні матеріали, у яких зазначено, що “комуністичний режим убив 10,5 млн українців”. Саме ця чисельність жертв спричинила 2021 року скандал в інформаційному просторі, обурення наукової спільноти та громадськості, а Музей зазнав звинувачень у фальсифікаціях. Оскільки така чисельність жертв унаслідок Голодомору 1932-1933 років не була належним чином обґрунтована та науково доведена.
Національний музей Голодомору-геноциду як головний центр вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду проводить наукову, дослідницьку та навчально-освітню діяльність щодо найбільшої трагедії української нації в XX столітті. Зокрема, й займається науковими дослідженнями щодо кількості жертв.
Проте музей категорично виступає проти фальсифікацій у таких дослідженнях та проти популізму навколо теми Голодомору. Адже це шкодить Україні, її намаганню домогтися визнання в світі Голодомору геноцидом українців. Науково необгрунтовані перебільшення наслідків Голодомору сіють сумніви в здатності України правдиво розповідати світовій спільноті про своє трагічне минуле. Ми – за доброчесну академічну дискусію та поширення лише доведених фактів про Голодомор 1932-1933 років.
Відтак Музей протестує проти тиражування даних про 10,5 мільйонів жертв, оскільки ці результати не були доведеними. Більше того, зазначена кількість жертв була виведена шляхом численних фальсифікацій та маніпуляцій, на чому неодноразово наголошувала наукова спільнота:
Закликаємо всіх користуватися перевіреними, верифікованими і науково доведеними даними. Та не піддавати дискредитації українську історичну науку і пам’ять про Голодомор.