Новий виставковий проєкт Дарії Альошкіної «Мереживо пам’яті» у Музеї Голодомору
26 листопада Музей Голодомору разом із відомою на весь світ українською мисткинею Дарією Альошкіною представили новий виставковий проєкт — «Мереживо пам’яті». 10 величезних витинанок розповідають не тільки про образи народної культури, але про травматичну історію української нації — Голодомор.
Витинання — одне з традиційних українських ремесел. Ще трипільці прикрашали свій шкіряний одяг візерунками у техніці витання. З ХІХ століття українці почали широко виготовляти витинанки з доступного матеріалу — паперу, зокрема на свята, прикрашаючи свої оселі. Спеціальними маленькими ножиками народні умільці вирізали невагомі та крихкі ажурні серветки, полотна, рушники.
«Вперше Дарія Альошкіна і Музей Голодомору представляють витинанки про репресивні «чорні дошки», про «закон про п’ять колосків», про закриті кордони України, охопленої голодом, про опір українців радянській владі, але також і про світлі почуття милосердя, підтримки і допомоги одне одному, які червоною ниткою пронизують ці страшні сторінки нашої історії. На запрошення музею та проникнувшись темою Голодомору-геноциду, яка є також і її родинною історією, Дарія створила унікальні роботи для Музею Голодомору, які ми раді презентувати вам сьогодні на виставці «Мереживо пам’яті». Вибір мистецтва витинання, як форми передачі знань з історії Голодомору, є абсолютно новим підходом. Так ми поєднуємо українське народне мистецтво з історією народу», — поділилася директорка Національного музею Голодомору-геноциду Олеся Стасюк.
Тематично виставка поділяється на два блоки. В лівій частині Зали пам’яті експонуються витинанки, образи яких виготовлені на основі народних українських пісень та щедрівок, образів традиційної культури, календарних свят. Присутність саме таких образів пояснюється історичним матеріалом: Голодомор-геноцид був спрямований проти української нації. Цей блок витинанок розповідає про душу українського народу, про українців як національну групу, проти якої був вчинений геноцид радянським режимом. У правій частині зали розташовані витинанки, які мисткиня Дарія Альошкіна створила на основі спогадів свідків Голодомору про окремі сюжети історії геноциду.
На презентації виставки авторку витинанок представили через відеорепортаж дослідників української географії, антропології та етнографії The Ukraїner. Органічним продовженням заходу став виступ етно-електронного гурту Mavka, який поєднує модерні мотиви із культурною спадщиною.
Виставка експонуватиметься до 10 січня 2020 року.