Травма Голодомору: відбулася зустріч з психологом

23 Жовтня 2024

22 жовтня в Музеї Голодомору відбулася зустріч із психологинею Діною Веселковою на тему «Травма крізь покоління: навіщо вивчати свою родинну історію?». Разом із фахівчинею наші відвідувачі шукали відповіді на запитання, як Голодомор до сьогодні впливає на наше життя, як передається трансгенераційна травма, як наша родинна історія позначається на поведінці нас і наших дітей, як позбутися негативного впливу травм і де знайти ресурси, щоб вистояти психологічно в сучасній війні.

Наслідки отриманої під час Голодомору травми, яскраво ілюструють результати дослідження, що було проведене в Україні в 2003—2008 роках. Тоді було опитано 500 людей, які пережили Голодомор дітьми, та 500 респондентів, які в цей час мешкали на Західній Україні і не мали такого травматичного досвіду. Виявилося, що 78% тих, хто пережили Голодомор, мали неусвідомлений синдром меншовартості (у контрольній групі таких було лише 32%). Низьку самоефективність (коли людина не вірить у ефективність своїх дій) фіксували у 57% опитаних з території Голодомору (у контрольній групі – 17%), а низький рівень досягання (коли людина ставить собі простіші цілі, ніж насправді може досягти) відзначали у 66% респондентів проти 33% у контрольній групі. Ці результати вкотре доводять: Голодомор повністю змінив ціннісні засади українців, а його наслідком стала поява нової людини: пасивної, невпевненої в собі, покірної, готової виконувати накази та працювати за безцінь. І цю модель поведінки батьки продовжують передавати своїм дітям.

Діна Веселкова поділилася з присутніми власною родинною історією: «Мого прадіда було репресовано, але про це я дізналася не від рідних, а з архівів, бо в родині ця тема замовчувалася. І стратегія уникання – розмов, тригерів – це теж одна з ознак травми, – каже психологиня. – Що цікаво, мій дід обожнював радянську владу і це теж наслідки травми. Його батька ця влада репресувала і знищила, а нащадок підсвідомо обрав таку модель поведінки. Мовляв, якщо буду поводитися так, то мене не покарають і не репресують».

Лекція мала і практичну частину. Разом із психологом відвідувачі розпочали створення власної генограми. На відміну від генеалогічного дерева вона відображає сімейні стосунки та дозволяє виявити певні закономірності та психологічні фактори, що допомагає виявити певні спадкові особливості і схильності, що впливають на поведінку наступних поколінь.

Активна участь нашої аудиторії в дискусії, розказані власні родинні історії свідчать про щиру зацікавленість відвідувачів цією темою. Згодом запис зустрічі з психологинею буде викладено на нашій сторінці у YouTube.

ДОСЬЄ

Діна Веселкова, психологиня, системна сімейна терапевтка, голова секції системної сімейної психотерапії Української спілки психотерапевтів, ведуча психоедукаційного Youtube-каналу «Діна Веселкова»Зовнішнє посилання та авторка відео про психологічні наслідки Голодомору.