У Будапешті відкрилася виставка нашого музею про Голодомор
У вівторок, 6 червня, в Будапешті відбулося відкриття нашої виставки «ГОЛОДОМОР — радянський геноцид проти українського народу».
Це стало можливим завдяки співпраці музею з Комітетом національної пам’яті Угорщини.
Виставку відкрили співробітник Національного музею Голодомору-геноциду Андрій Іванець, Голова Товариства української культури в Угорщині, член правління СКУ Ярослава Хортяні, Тимчасовий повірений у справах України в Угорщині Іштван Балог та Віце-президент Національної комісії пам’яті Угорщини Арон Мате.
Іштван Балог у своїй промові підкреслив важливість збереження пам’яті про мільйони українців, знищених комуністичним тоталітарним режимом під час Голодомору, та порівняв ці дії злочинної радянської влади з подіями сьогодення, коли росія знову здійснює відвертий та цинічний геноцид українського народу.
Арон Мате в своєму виступі говорив про Голодомор у широкому контексті геноцидів і протистоянь новітнього часу.
Провідний науковий співробітник Національного музею Голодомору-геноциду Андрій Іванець нагадав, що Угорщина була однією з перших країн, яка офіційно визнала Голодомор геноцидом: у 2003 році всі присутні в залі угорські парламентарі одноголосно проголосували за рішення про визнання політики комуністичного режиму в Україні злочином геноциду Важливу роль у цьому зіграла українська діаспора.
«Трохи незвично було провести тихі ночі в Будапешті, адже я приїхав з Києва, який з початку травня росія майже щоночі обстрілює ракетами і шахедами, а часом і вдень. І коли вночі прокидаєшся від чергового вибуху або сигналу тривогу, то мимоволі думаєш: а чи розпочала б росія нову геноцидну війну проти України, якби більшість країн засудили злочин геноциду 1932—1933 років, як це зробили вже кілька десятиліть тому Угорщина, Естонія, Канада, Австралія?», — додав представник Музею Голодомором.
Прикметно, що в день відкриття виставки росія здійснила черговий жахливий воєнний злочин – підірвала дамбу Каховської ГЕС, через що було затоплено десятки населених пунктів, зруйновано сотні житлових будинків, тисячі гектарів сільгоспугідь опинилися під водою, завдано удару флорі та фауні регіону.
Андрій Іванець наголосив на необхідності і невідворотності покарання агресора за його злочини та висловив сподівання, що на цьому історичному етапі завдяки поєднанню зусиль України і цивілізованого світу вдасться зупинити реалізацію геноцидних планів російського керівництва зі знищення української нації та Української держави. «Але для цього, щоб таки тяжкі злочини в Європі не повторювалися, діям держави-агресора має бути дана правова оцінка у судах і трибуналі», — зазначив він.
Виставка про Голодомор у Будапешті буде працювати до липня. Відвідати її можна безкоштовно.