У Музеї Голодомору відкрилася філателістична виставка
У Музеї Голодомору відбулося відкриття філателістичної виставки «Марки УСРР: запізніла допомога голодуючим». Вона приурочена до століття завершення першого масового штучного голоду 1921–1923 років.
Відкриваючи виставку, її куратор, провідний науковий співробітник музею Голодомору Андрій Іванець коротко нагадав історичний контекст тих трагічних подій:
«Голод, який відбувався в Україні сто років тому, певним чином залишається в тіні подій Голодомору 1932–1933-го. Але на момент, коли він відбувався, голод був для України безпрецедентним. Тоді ми втратили, за оцінками Інституту демографії та соціальних досліджень, 936 тисяч осіб. Історики кваліфікують його як перший масовий штучний голод, тому що його причинами були не лише посуха, не лише руйнівні наслідки семирічних війн і революцій, а й політика радянської Росії, яку вона проводила на окупованій території УНР. Замовчування комуністичним режимом у 1921 році голоду в Україні, гальмування ним початку роботи в УСРР іноземних гуманітарних організацій де-факто до весни 1922 р., вивезення українського продовольства в Росію і закордон призвели до значного збільшення чисельності жертв серед українців».
Задля допомоги голодуючій Україні у 1922 році владою УСРР було емітовано благодійні знаки поштової оплати, частина вартості яких мала б іти на доброчинні потреби. Та через протидію комуністичних функціонерів РФСРР перша та єдина серія поштово-благодійних марок УСРР «Допомога голодуючим» з’явилася у продажу запізно – лише 25 червня 1923-го. Тоді як поштово-благодійні марки для допомоги голодуючим Поволжя почали випускати значно раніше – ще в 1921 році.
Андрій Іванець пояснив, чому на події 20-х років минулого століття варто поглянути через призму філателії і марок. «Адже звичайна поштова марка може багато розказати про історичний період, в якому вона була випущена. Відтак при підготовці виставки ми орієнтувалися не на вузькофілателістичні підходи, а прагнули подивитися на марку та інші філателістичні матеріали як джерело історичної інформації про безпрецедентний на той момент для України голод».
У рамках заходу відбулося погашення спеціального конверта, який було випущено у співпраці з проєктом «Козацька пошта» та його очільником Андрієм Пилюхом. У спецпогашенні взяли участь в.о. генерального директора Музею Голодомору Леся Гасиджак, Андрій Пилюх, Андрій Іванець та колекціонер і автор книжок з філателії Валерій Чередниченко.
Придбати цей конверт можна у нашій музейній крамничці.
Виставка «Марки УСРР: запізніла допомога голодуючим» триватиме до кінця вересня.
У неділю, 24 вересня, о 15:00 відбудеться кураторська екскурсія Андрія Іванця філателістичною виставкою. Зареєструвтаися можна тут.