У музеї відбулася публічна розмова «Гострі питання про Голодомор»
У суботу, 16 листопада, в Музеї Голодомору відбулася публічна розмова «Гострі питання про Голодомор».
У рамках паралельної програми до виставки «НАМІР» упродовж кількох місяців співробітники музею проводили опитування про те, що наші відвідувачі хотіли б знати про Голодомор. За результатами цього анкетування було виокремлено найбільш поширені запитання, які були переадресовані нашим історикам.
Чому Голодомор є геноцидом? Хто і навіщо його організував? Чому Голодомор був спрямований проти українців, а не лише проти селян? Чим відрізняється Голодомор від всесоюзного голоду? Чому Сталіну вдалося реалізувати геноцид? Чи були українці серед людей, які брали участь в обшуках, вилученні продовольства, арештах? Чи впливає це на визнання Голодомору геноцидом? Що комуністи робили з вилученим в українських селян зерном?
Ці запитання ми найчастіше зустрічали в ваших анкетах і саме довкола них існує найбільше перекручень і маніпуляцій, які використовує російська пропаганда. Адже росія як правонаступниця СССР продовжує політику приховування правди про Голодомор та заперечує його як акт геноциду.
Вищезгадані запитання модератор розмови, провідний науковий співробітник Музею Андрій Іванець поставив заступниці завідувача відділу досліджень Голодомору та масових штучних голодів, кандидату історичних наук Катерині Лук’янець.
«Голодомор фактично організувала невелика купка злочинців із центром у Москві, яка мала в своїх руках вертикаль влади, каральні органи та не соромилась користуватися наявним адмінресурсом. Головна роль в організації і реалізації злочину Голодомору, а відтак і відповідальність лежить на партійній комуністичній державі», – наголосила Катерина Лук’янець, відповідаючи на запитання про те, хто організував Голодомор.
Більше інформації про трагічні події 1932–1933 років і геноцид можна знайти у новому музейному виданні «Голодомор: основні факти» (автори Андрій Козицький, Михайло Костів), презентація якого відбулася у рамках заходу. Представив доробок Михайло Костів, завідувач відділу дослідження геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів Музею Голодомору. Видання вже можна придбати в крамничці на касі музею.
Запис розмови «Гострі питання про Голодомор» згодом буде доступний на нашому YouTube-каналі. Слідкуйте за оновленнями.