Відбувся показ фільму «Йона. Голодне марення» та публічна розмова про голод 1946-1947 років

17 Січня 2025

16 січня 2025 року в Музеї Голодомору відбувся показ документального фільму «Йона. Голодне марення» та публічна розмова, у фокусі якої був масовий штучний голод 1946–1947 років.

Перед показом представили стрічку Анастасія Гудима, директорка департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей Суспільного мовлення та режисерка Олена Кривенко.

«Сьогодні ми будемо дивитися фільм та говорити на тему, яка є однією з малодосліджених в українській історії – голод 1946–1947 років. І зокрема поглянемо на етнічний зріз цієї трагедії, адже вона торкнулася майже всіх національних менших, що мешкали тоді на території України – болгар, поляків, німців тощо», – наголосила перед початком стрічки очільниця Музею Голодомору Леся Гасиджак. Вона подякувала творцям фільму – головній героїні, українській художниці болгарського походження Йоні Тукусер та Суспільному мовленню за важливу роботу, адже «можна написати багато наукових праць, але саме кіно є тим засобом, який не знає кордонів, та є доступним і зрозумілим не тільки в Україні, а й в усьому світі».

Президент Асоціації болгар України Антон Кіссе назвав фільм одним із важливих кроків до масштабування та грунтовних досліджень трагедії, яка в той період зачепила фактично кожну болгарську родину на півдні України.

Після перегляду головна героїня фільму Йона Тукусер розповіла про те, як відбулося її занурення в тему трагічних сторінок історії, як записувала спогади очевидців та відтворювала це в своїх картинах. Під час заходу накопичений за цей час архів свідчень – майже 80 інтерв’ю зі свідками голоду 1946–1947 років – вона передала в колекцію Музею Голодомору. Особливо цінною знахідкою мисткиня вважає зустріч із «яструбком» – чоловіком, який був по той бік трагедії, тобто брав участь у вилученнях зерна та харчів в односельців, а коли почався голод, займався похованням померлих. Його дружина в цей час вела записи померлих і ці списки збереглися! Нащадок родини під час заходу передав записи з іменами 702 жертв голоду в селі Голиця Болградського району Одещини нашому Музею.

Про передумови, причини та наслідки голоду 1946-1947 років присутнім розповів старший науковий співробітник відділу історії України другої половини ХХ ст. Інституту історії України НАН України Віктор Крупина. А наша колега, завідувачка відділу усної історії Голодомору Юлія Коцур поділилася досвідом Музею в зборі свідчень про Голодомор та масовий штучний голод 1946–1947 років. Також вона представила загалу Запитальник про масовий штучний голод 1946–1947 рр. та методичні рекомендації з користування ним, розроблений відділом усної історії Голодомору нашого Музею.