Запрошуємо на показ фільму та публічну розмову про голод 1946-1947 років
16 січня 2025 року о 16:00 в Національному музеї Голодомору-геноциду відбудеться комплексний захід, який поєднає показ документального фільму «Йона. Голодне марення» та публічну розмову «Голод 1946–1947 років: факти, усна історія, осмислення».
Наші спікери:
Віктор Крупина – старший науковий співробітник відділу історії України другої половини ХХ ст. Інституту історії України НАН України, к.і.н.
Йона Тукусер – українська художниця болгарського походження, яка через мистецтво досліджує тему навмисно створеного голоду.
Юлія Коцур – завідувачка відділу усної історії Голодомору Національного музею Голодомору-геноциду, к.і.н.
Модераторка: Світлана Маховська – старша наукова співробітниця відділу науково-архівних фондів Музею-архіву народної культури Українського Полісся Державного наукового центру захисту культурної спадщини від техногенних катастроф, наукова співробітниця відділу спеціальних галузей історичної науки та електронних інформаційних ресурсів Інституту історії України НАН України, к.і.н.
«Йона. Голодне марення» ‒ документальний фільм Суспільного Мовлення про трансформацію Йони Тукусер, української художниці болгарського походження, яка через мистецтво досліджує тему Голодомору та голоду 1946–1947 років на Одещині. Стрічка розповідає, як особисті трагедії та національна пам’ять переплітаються у творчості Йони, яка понад десятиліття досліджує Голодомор і масовий штучний голод 1946–1947 років, осмислює їх наслідки для українських болгар. Для цього вона збирала підтвердження загибелі від голоду бессарабських і таврійських болгар, а також записувала свідчення очевидців.
Після показу фільму відбудеться дискусія про причини, механізми та наслідки масового штучного голоду 1946–1947 років, зокрема на Півдні України.
Це одна з найменш вивчених сторінок історії України. Відвідувачі матимуть нагоду поспілкуватися з головною героїнею фільму – пані Йоною Тукусер. У межах заходу вона передасть до архіву Музею приблизно 80 інтерв’ю, записаних з очевидцями – жителями різних сіл Болградського, Ізмаїльського та Арцизького районів Одещини.
Підсумком стане розмова про усну історію, методологію збору свідчень, формування колекцій усноісторичних інтерв’ю та про важливість документування злочинів росіян на окупованих територіях.
Коли: четвер, 16 січня 2025 року о 16:00
Де: Зала пам’яті Національного музею Голодомору-геноциду (Київ, вул. Лаврська, 3).
Вхід вільний за попередньою реєстрацією. Зареєструватися можна за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/1MwGxqQ-T8fpgfVMlnB6UbFhaqZSAjx5UXEHEE-jWIXg/edit#responses.