Співпраця з німецьким театром Futur3

29 Вересня 2022

Музей Голодомору надав фахову консультацію німецькому театру Futur3, який працює над постановкою вистави про Голодомор в Україні. Проконсультував німецьких митців доктор історичних наук, професор, завідувач відділу історичних досліджень Інституту дослідження Голодомору Дмитро Білий. Зустріч відбулася в форматі Zoom-конференції.

«Революція морить голодом своїх дітей» — так називається вистава, яку вже в листопаді цього року побачать німецькі глядачі.

«У 1932-1933 роках сталася одна з найбільших гуманітарних катастроф ХХ століття: «Голодомор» (вбивство голодом) — маловідомий злочин Радянського Союзу в Україні, під час якого кілька мільйонів людей померли від голоду», — йдеться на сайті театру про історичний контекст тих подій.

Приємно усвідомлювати, що розуміння теми Голодомору німецькими митцями, задіяними в роботі над виставою, є чітким і глибоким. Адже одним із авторів постановки є український режисер Павло Юров, який народився в Антрациті на Луганщині, що нині перебуває під російською окупацією. Ідея такої співпраці з Музеєм Голодомору належить саме йому.

Під час консультації німецькі театрали цікавились, коли стало можливим говорити про Голодомор та досліджувати його, як поширювалася правда про ті події, які документи, що свідчать про злочин радянського режиму, збереглися до наших часів, яких наслідків і травм завдала ця трагедія українській нації та наступним поколінням українців. Також представники німецької сторони цікавилися свідченнями очевидців та що саме розповідали про ті страшні події в родині Дмитра Білого.

«Сім’я моєї мами мешкала на Кубані, яку населяли етнічні українці. Ця територія теж зазнала геноциду. В станиці із 18 тисяч осіб вижило тільки 6 тисяч, — розповів Дмитро Білий. — Родині мами вдалося виїхати з території Кубані, де вона мешкала. Але коли вони повернулися в 1934 році, то побачили, як у деяких хатах цілі родини були мертві. І активісти, які здійснювали Голодомор, граблями витягали з хат залишки трупів і закопували їх. Далі в ці населені пункти приїздили росіяни і заселялися в спорожнілі хати. Маму дуже дивувало: як можна приїхати в дім, де ще недавно лежали мертві люди, та жити в хатах, хазяї яких щойно померли страшною смертю. Мій дядько, якому було три з половиною роки, сидів під хатою, колупав глину зі стіни, їв і постійно повторював: «Хочу хлібчика». Він так і не вижив… Мама ненавиділа радянську владу і багато розповідала про той час, особливо, коли я вже став студентом історичного факультету і був достатньо дорослим, аби тримати язик за зубами, щоб випадково не проговоритися на заборонену тему…».  

Також постановників вистави цікавили документи періоду Голодомору, адже вони, за задумом авторів, є важливою складовою сценічного дійства. Дмитро Білий нагадав, що велика частина таких документів до сьогодні перебуває у російських архівах, які є засекреченими. Адже рф продовжує заперечувати Голодомор як геноцид та приховує правду про нього. Це ускладнює дослідження теми українськими науковцями.

Німецькі митці подякували Музею Голодомору за організацію зустрічі та плідну розмову з українським істориком, яка дозволила отримати глибше уявлення про події Голодомору 1932-1933 років.

У перспективі виставу «Революція морить голодом своїх дітей» театр має намір показати не тільки в Німеччині, а й на Заході, аби більше людей дізналися про трагедію українців. Також у планах театральної трупи – привезти цю постановку і до України.

Довідково

Театр Futur3 є незалежним театром, який працює в місті Кельн. Заснований у 2003 році. Особливістю вистав театру є те, що глядачі зазвичай є учасниками постановок і діалогу з акторам. Теми, які цікавлять Futur3, завжди мають політичний підтекст: війна, історія, безробіття, бездомність, утопії тощо.