90 років більшовицьким постановам, які посилили репресивні заходи проти селян
90 років тому вийшли сумнозвісні постанови політбюро ЦК КП(б)У «Про заходи щодо посилення хлібозаготівель» і «Про ліквідацію контрреволюційних гнізд та розгром куркульських груп», датовані 18 листопада 1932 року. Вони ще більше посилили репресивні заходи щодо українських селян.
Зокрема, саме постанова «Про заходи щодо посилення хлібозаготівель» вимагала заносити «особливо злісних саботажників» — колгоспи, що не виконали план, — на «чорну дошку».
Загалом, документ, мав 5 розділів: про мобілізацію «свідомих і стійких» комуністів-робітників на хлібозаготівлі, розподіл партійних сил і встановлення звітності та контролю хлібозаготівельної роботи, ̈а також про хлібозаготівлі в колгоспах, радгоспах та в одноосібників. Виконання хлібозаготівельних планів вважалося «…основним обов’язком перед партією і робітничим класом, першочерговим завданням, якому має бути підпорядковано всі завдання в колгоспах». Постанова зобов’язувала місцеві органи влади завершити хлібозаготівлі до 1 січня, а до 15 січня створити насіннєві фонди, заборонити видачу хліба з будь-яких натуральних фондів у колгоспах, які не виконали державних завдань, а також видачу натуральних авансів та хліба для так званого громадського харчування колгоспників. Розданий на трудодні хліб підлягав негайному поверненню. Зерно з присадибних ділянок також зараховували до хлібозаготівельного плану. В колгоспах які вже виконали план хлібозаготівель, але ще могли щось дати, постанова заохочувала «перевиконувати план».
Водночас постанова запроваджувала посаду спеціального контролера біля молотарок, створювала трійки при МТС, сільрадах і райвиконкомах. Їх зобов’язували перевіювати солому, полову, відходи, перевіряти ̈соціальне походження рахівників у колгоспах, притягати до відповідальності винних за розкрадання та приховування хліба, застосовувати до них закон про «п’ять колосків».
Окремі карально-репресивні заходи були передбачені стосовно одноосібників: натуральний штраф у вигляді 15-місячної норми подвірної ̈ м’ясозаготівлі, річної норми здавання картоплі, також вони мали терміново повернути насіннєві й ̈продовольчі позики колгоспами.
Окрім того, видана цього ж дня постанова «Про ліквідацію контрреволюційних гнізд та розгром куркульських груп» передбачала посилення «репресій стосовно кулацьких та інших контрреволюційних елементів». Вона фактично узаконювала безкарний грабунок і нищення селянських господарств.
Ці постанови стали ще одним інструментом радянського режиму до спланованої конфіскації в селян урожаю зернових та усіх інших продуктів харчування. Вже зовсім скоро це призвело до масового вбивства людей голодом, апогей якого припав на травень-червень наступного року.