Як створити доступний архів?
Музей — це місце збереження та відтворення історичної, культурної і соціальної пам’яті. Через залучення до сфер культури і освіти представників та представниць різних соціальних груп, віку, гендеру, національностей, з інвалідностями і без, музейні інституції об’єднують спільноти та розвивають суспільство.
У 2020 році ми почали роботу над проєктом «Дотик на пам’ять» разом із ГО «Культурні географії» та Ольгою Свєт. Наша мета — адаптувати напрацювання музею для осіб з інвалідністю. Вперше в Україні незрячі відвідувачі дізнаються історію Голодомору безпосередньо з першоджерел: тактильних фото, створених на основі музейної колекції, та спогадів свідків Голодомору, зібраних у рамках проєкту «Усна історія Голодомору».
Усі матеріали розроблені ГО «Культурні географії».
Як створити доступний онлайн-архів?
Кожен музей формує власний архів — фондову колекцію. Важливо, щоб доступними для всіх були не тільки будівлі культурних інституцій, а й архівні матеріали, викладені онлайн.
Ось що рекомендує Society of American Archivists для тих, хто хоче зробити веб-архів інклюзивним:
- Використовуйте назви сторінок та назви файлів документів, які будуть зазначені у змісті.
- Використовуйте теги заголовків (для того, щоб сторінку із відповідним заголовком можна було легко знайти за допомогою пошукових систем).
- Переконайтеся, що таблиці мають заголовки та структуру.
- Використовуйте належну розмітку форми. Використовуйте описовий текст для гіперпосилань (тобто не «натисніть тут»).
- Переконайтеся, що вміст сторінки має структуру.
- Переконайтеся, що вміст сторінки є навігаційним під час використання зчитувача екрана чи збільшення екрана та використанні клавіатури без миші.
- Надайте альтернативний текст-опис (alt-text) для всіх зображень.
- Надайте підписи та тифлокоментарі для аудіоелементів та аудіоопису, а також для відео, коли це необхідно.
- Не покладайтеся лише на колір, шрифт та/або інші візуальні підказки для передачі сенсу.
- Використовуйте достатній контраст переднього плану та фону, уникайте комбінацій кольорів, проблемних для людей, які не розрізняють кольорів (наприклад, червоний, розташований поруч із зеленим).
- Переконайтеся, що розмір шрифту можна змінити, не впливаючи на зміст тексту.
- Важливо, щоб документи мали опцію сканування їх як тексту (а не як зображення) та використання OCR (оптичного розпізнавання символів) для поліпшення доступності.