Публічна розмова «Як таємні фотографії Голодомору стали найціннішим експонатом?»

21 Листопада 2022

Чому світлин, на яких зображені реалії Голодомору, так мало? Хто сфотографував жертв геноциду на вулицях Харкова і як ці фотографії збереглися до наших днів?

Про деталі виявлення фотографій Голодомору, створених австрійських інженером Александром Вінербергером та їхню роль у дослідженні історії совєтського винищення українців і відтворенні правди про цей злочин говоритимуть історики й музейники під час дискусії «Як таємні фотографії Голодомору стали найціннішим експонатом?»

Коли? 24 листопада о 13:00

Де? Музей Голодомору (м. Київ, вул. Лаврська, 3).

Реєстрація. 

Подія відбудеться в межах виставки «Leica, що бачила Голодомор», присвяченої 90-м роковинам Голодомору.

Учасники розмови:

Самара Пірс, праправнучка Александра Вінербергера, яка зберігає альбом із фотографіями Голодомору та фотокамеру, якою прапрадід фотографував жертв геноциду в Харкові в 1933 р. Самара поділиться власними розвідками про життя Александра із його письмових спогадів та слів його доньки.

Василь Марочко, професор, співробітник Музею Голодомору та Інституту історії України НАН України, який був одним із перших істориків, що відкрили ці фото для України. Професор працював із другим альбомом світлин Голодомору, створених Вінербергером (зараз вони зберігаються в Архіві Віденської дієцезії), і вперше публічно поділиться деталями тих подій. Також Василь Марочко дасть історичну оцінку постаті Вінербергера в контексті історії Голодомору та пам’яті про цей злочин.

Оксана Юркова, кандидат історичних наук, Інститут історії України НАН України говоритиме про історичну достовірність і доречність ілюстрацій, якими часто супроводжують наукові та публіцистичні матеріали про Голодомор 1932–1933 років, а також пояснить, як фотографії Вінербергера стали публічними.

Яна Гринько, завідувачка експозиційно-виставкового відділу Музею Голодомору, розповість про музейну цінність фотографій та камери Александра Вінербергера та їхнє місце в майбутній основній експозиції, що буде реалізована в другій черзі Музею.

Модеруватиме публічну розмову Олег Криштопа, письменник, автор YouTube-каналу «Історія для дорослих».