Унікальна виставка вишиванок із фондів Музею Голодомору | 18-28 травня

11 Травня 2023

18 травня запрошуємо до Національного музею Голодомору-геноциду разом відсвяткувати День вишиванки та Міжнародний день музеїв. Цьогоріч ми поєднуємо традицію і сучасність для залучення широкої громадськості до популяризації та вивчення української ідентичності.

🇺🇦 До Дня вишиванки вперше найвідоміший пам’ятник Голодомору — «Гірка пам’ять дитинства» (дівчинка з колосками) — буде вдягнуто в українську сорочку. У роки Голодомору українські діти були позбавлені не лише шматка хліба, а й щасливого дитинства — розваг, красивого одягу, безтурботних буднів і свят. У День вишиванки цією символічною акцією ми хочемо згадати про їхнє втрачене дитинство та нагадати, що його і сьогодні, просто в цей самий час, крадуть у сучасних дітей, позбавляючи права на безпеку, освіту, а часто — і на життя.

Сорочка, яку «вдягне» наша дівчинка з колосками, обрана не випадково — її пошила Майстерня етно-одягу I TELL YOU з міста Ірпінь. Ініціатива, яку очолює Юлія Лівінська, навчає всіх охочих швидко та якісно виготовити власноруч собі вишиванку, яка є символом української ідентичності та культури. Таким чином, окрім участі в Дні вишиванки, Музей висловлює підтримку низовим ініціативам щодо сучасного відродження української культури. Особливо важливим для нас є те, що організатори ініціативи здійснюють свою діяльність в Ірпені, роблячи внесок у відбудову громадського життя міста, яке торік пережило окупацію.

📌 Початок акції — о 10:00 годині біля самого пам’ятника (м.Київ, вул. Лаврська, 3).

ВІДКРИТТЯ ТА ПЕРШИЙ ДЕНЬ ВИСТАВКИ (18 травня), ЗАВДЯКИ ДНЮ МУЗЕЇВ, ВХІД ВІЛЬНИЙ!

Одночасно в Залі пам’яті відкриється виставка сорочок із фондів Музею з унікальними історіями. Зокрема, будуть представлені вишиті артефакти періоду Голодомору. Один із найбільш цінних експонатів — сорочка з с. Перекопівка Роменського району Сумської області. Агафія Чуб вишила її у 1920-х роках на власне весілля. Жінка раптово померла у 1930 році. Рятуючи під час Голодомору двох доньок, чоловік Агафії виміняв всі вишиті речі та дорогоцінності на продукти харчування. Залишив тільки весільну сорочку дружини, яку сильно кохав. Кілька років тому донька покійної Ганна Аврамівна Омельяненко (Чуб) передала родинну реліквію Музею Голодомору.

Також в експозиції будуть представлені унікальні сорочки, що були знайдені у с. Єрківці Бориспільського району на Київщині. Дарувальниця Дар’я Аніщук та її чоловік — лікарі, працевлаштувались у сільській амбулаторії. Селищна рада надала їм для тимчасового проживання будинок. Саме там нові власники знайшли чотири вишиті сорочки, якi могли опинитися на смітнику, але були «врятовані» та передані до фондів Музею Голодомору.

«Зараз, коли росіяни нищать нашу історію, ми не маємо права робити цього своїми ж руками. А ці сорочки є частиною нашої історії», — прокоментувала сама Дар’я Аніщук.

📌 Загалом, з 18 по 28 травня в Музеї будуть представлені 11 вишиванок, більшість яких – з унікальною історією.

Також запрошуємо представників ЗМІ! Працівники Музею, науковці та співробітники Фондів готові надати коментарі для журналістів.