Музею Голодомору передали експонати для майбутньої експозиції
У п’ятницю, 18 листопада, в Музеї Голодомору відбувся захід, присвячений передачі предметів музейного значення і документів у фонди Музею Голодомору, які є свідками і доказами вчинення геноциду в 1932-1933 роках.
“Цей захід для нас є символічним і надзвичайно важливим, оскільки основою кожного музею є фондова колекція. Саме вона визначає суть, статус і подальшу діяльність музею, – наголосила, відкриваючи захід, в.о. Генерального директора Музею Голодомору Леся Гасиджак. – Оскільки музей є одним із наймолодших українських музейних закладів, його колекція, звісно, не може похвалитися такою кількістю раритетів, як інші музеї, що мають кілька сотень тисяч одиниць збереження. Водночас саме це робить нашу колекцію надзвичайно цінною. Адже всі ми добре знаємо, скільки зусиль доклала радянська влада, аби знищити всі докази цього злочину”.
Леся Гасиджак нагадала, що вже кілька років у Києві триває будівництво другої черги Національного музею Голодомору-геноциду. “І ми як музейники цьому страшенно радіємо, що нарешті отримаємо експозиційний простір, у якому зможемо належним чином висвітлити історію Голодомору-геноциду, – додала вона. – Такі музеї, я переконана, мають творитися силами всіх українців. І ми розраховуємо на всіх вас. Сьогодні ж маємо можливість показати наші набутки за останні кілька місяців. І ми неймовірно вдячні тим людям, які подарували нам свої родинні реліквії”.
Завдяки небайдужим українцям музейна колекція нашого закладу у 2022 році поповнилася:
– кримінальними справами періоду Голодомору з Галузевого державного архіву МВС України, який було вчасно евакуйовано на початку широкомасштабного російського вторгнення в безпечне місце;
– меморіальними речами, що належали священнику й учителю Олексію Воблому, який рятував дітей від голоду в селі Піскошине на Запоріжжі, яке сьогодні окуповане росіянами. Родинну колекцію вивіз із Харкова, що від 24 лютого потерпає від російських обстрілів, онук Олексій Воблий-молодший та передав нашому музею;
– творами мистецтва, зокрема, картиною-триптихом «Геноцид 1933» (1989) авторства Тараса та Юрія Гончаренків із колекції американського колекціонера Моргана Вільямса. У цього американця немає жодної краплі української крові, але тема Голодомору, яким було винищено мільйони людей, його настільки вразила, що він почав збирати мистецькі твори на цю тему. Сьогодні його колекція налічує орієнтовно 400 полотен українських художників про Голодомор. Триптих передано завдяки сприянню Благодійного фонду «Україна 3000»;
– раритетними книгами, які передав колекціонер і краєзнавець Дмитро Піркл із Дніпра. Це, зокрема, старі видання: “Комітети незаможних селян 1920-1933”, Скалига. Н. “Червона земельна громада” (1926), Єзерський В. І. “Про переділи земель. Книгоспілка” (1925) та інші;
– унікальними фотонегативами на склі, які розповідають про життя села на Роменщині в роки Голодомору. Їх було виявлено під час масштабної експедиції Україною з метою відеофіксації спогадів свідків Голодомору у 2020 році командою Музею. Світлини були зняті на Роменщині у 1930-х роках, деякі – під час Голодомору. На частині негативів є авторські написи фотографа, датовані 1933 роком. Ці унікальні фотонегативи на склі були подаровані “Благодійною організацією “Розвиток Посулля”.
Про кримінальні справи періоду Голодомору детальніше розповіла заступниця міністра внутрішніх справ Мері Акопян. “Сьогодні ми передаємо музею електронні і паперові копії шести справ, а також один архівний номер газети “Іменем закону”, присвячений Голодомору-геноциду, – зазначила вона. – Це унікальні матеріали, засекречені свого часу комуністичним тоталітарним режимом, про які має дізнатися весь світ. Оскільки ці задокументовані історії конкретних жертв свідчать про масштаби злочину, розвінчують радянські міфи про Голодомор, підтверджують факти геноциду проти української нації та розкривають механізми його вчинення. Ми плануємо і надалі розсекретити, оцифрувати і передати всі справи, які розповідають про долі конкретних людей, які зазнали катувань голодом або були знищені”.
Вона додала, що сьогодні росіяни вчиняють новий геноцид проти українців. “У ході цієї широмастабної агресії вже зафіксовано 43 тисячі кримінальних справ щодо воєнних злочинів, які військові рф чинять проти нашого народу. Тільки за останні кілька днів ми зафіксували 237 кримінальних справ в одній лише Херсонській області. Буквально вчора я була в Херсоні й відвідали одну з катівень на території міста. Події, які сьогодні відбуваються на наших очах і очах всієї світової спільноти, нічим не відрізняються від того, що ми бачимо з цих архівних кримінальних справ. Наприклад, одна зі справ часів Голодомору стосується саме Херсонської області – це історія однієї з мешканок регіону Герасименко Марії, справу проти якої було порушено за законом “про п’ять колосків”.
Напередодні 90-х роковин Голодомору-геноциду, коли на своїй фінальній стадії перебуває будівництво другої черги Національного музею Голодомору-геноциду, а попереду – робота над основною експозицією, передані музею експонати є особливо цінними і важливими. Ми вдячні кожному, хто зберіг і передав нам свої родинні реліквії.
Водночас Музей Голодомору звертається до всіх українців: якщо у вас збереглися фотографії, документи чи будь-які інші речі, пов’язані з періодом Голодомору-геноциду, напишіть нам на електронну пошту музею [email protected], в особисті повідомлення на нашій сторінці у фейсбуці або зателефонуйте за номером +38 044 254 45 12. Кожна така річ — безцінна і має бути збереженою.