Музей Голодомору відвідав архієпископ з ПАР
У неділю, 18 грудня, в Музеї Голодомору побував архієпископ Англіканської церкви з ПАР Табо Макгоба, який перебуває з коротким візитом в Україні.
Пан Макгоба вшанував пам’ять вбитих голодом українців біля скульптури «Гірка пам’ять дитинства», поклавши декоративну композицію з колосся й калини та прочитавши молитву. А спустившись до Зали пам’яті музею, запалив свічку в Алтарі пам’яті. Після цього гість прослухав екскурсію англійською мовою, аби більше дізнатися про Голодомор-геноцид 1932-1933 років в Україні.
Архієпископ Табо Макгоба – один із найбільш впливових англіканських духівників Південної Африки та наймолодший з будь-коли обраних архієпископів Кейптауна (ПАР). Він є послідовником і фактичним наступником архієпископа Десмонда Туту, найбільшого духовного лідера Південної Африки та соратника Нельсона Мандели. Архієпископ Макгоба відомий своїми прогресивними та відкритими поглядами. Після російського вторгнення в Україну Табо Макгоба відкрито засудив російську агресію в Україні. Так, 2 березня 2022 року під час служби у Соборі св. Георга з нагоди початку Великого посту архієпископ закликав уряд ПАР засудити вторгнення росії в Україну та нагадав про те, що вторгнення є «грубим порушенням» статті 2.4 Статуту ООН. «Після всієї підтримки, яку ООН надала ПАР у боротьбі проти апартеїду, неможливо уявити, що ми повинні схвалювати таке кричуще порушення основного принципу Статуту ООН», — сказав архієпископ. Пізніше архієпископ неодноразово закликав владу ПАР рішуче та однозначно засудити російське вторгнення та бомбардування України, а також висловив засмучення з приводу того, що влада ПАР «мовчить про жахливі обстріли госпіталів та цивільних (людей) в Україні».
Офіційна влада Південно-Африканської Республіки проявляє удавану нейтральність щодо війни росії проти України. Однак фактично ця нейтральність має на меті підтримку країни-агресора. На відміну від офіційної влади громадянське суспільство та лідери думок у ПАР перебувають на боці України та засуджують дії Росії. Одна з найбільш впливових груп в ПАР – духівництво, зокрема Англіканська церква.
Поїздка архієпископа до України – це дослідницький візит з метою «на власні очі побачити жахливі наслідки російської агресії, почути свідчення очевидців про страждання і жахи, які переживає український народ через російську агресію». На думку архієпископа подібні злочини (як колись апартеїду в Африці та Голодомору в Україні, а зараз – військової агресії) не повинні і не можуть лишитися непокараними. Росія – як країна терорист має понести повну відповідальність за свої злочини. Африка і Україна можуть і повинні об’єднати свої зусилля у пошуку історичної правди та відновлення справедливості.
Для більшого заглиблення в тему Голодомору Табо Макгоба та особи, які його супроводжували, отримали тематичну літературу англійською мовою.
Пан Макгоба подякував за проведену змістовну екскурсію та наголосив, що між подіями 1932-1933 років та сучасною війною прослідковуються чіткі паралелі. Тож світ має об’єднатися і належним чином відреагувати на агресивні дії росії.
За наслідками візиту архієпископ планує зробити тему війни в Україні центральною темою своєї промови на Різдво.