Науковці Музею Голодомору взяли участь у публічному діалозі в Національній історичній бібліотеці України до Дня Соборності
20 січня у Національній історичній бібліотеці України відбувся публічний діалог «Соборність — імператив національного єднання українців», з доповідями на якому виступили науковці Національного музею Голодомору-геноциду — кандидат історичних наук Андрій Іванець і доктор історичних наук, професор Дмитро Білий.
Організатори заходу — Національна історична бібліотека України та Національний музей Голодомору-геноциду.
«В момент найбільшої загрози єдності України з боку агресивної росії як ніколи очевидним є значення Соборності як фундаментальної цінності для існування української нації та Української держави», — сказав провідний науковий співробітник Інституту дослідження Голодомору Національного Музею Голодомору-геноциду Андрій Іванець. Він нагадав, що розуміння Соборності як територіальної єдності держави є правильним, але не повним. Оскільки це поняття включає у себе і єдність української нації у просторі і часі, консолідацію різних соціальних груп і етнічних спільнот Української держави. Принцип Соборності спирається на відповідальність всіх за всіх, поєднання колективних загальнонаціональних та індивідуальних інтересів.
Доповідач розповів про кульмінаційну подію Української революції 1917—1921 рр. — об’єднання ЗУНР (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Великої Наддніпрянської України в єдину незалежну УНР і, зокрема, про Універсал Соборності Директорії УНР, урочисто проголошений 22 січня 1919 року. На жаль, тоді через насамперед війну одразу на кількох фронтах втримати державну єдність УНР не вдалося. Втім Андрій Іванець переконаний, що знецінювати проголошення Соборної УНР в 1919 році точно не варто. Українці з обох сторін Збруча створили прецедент, коли чітко висловили волю до об’єднання у самостійній соборній державі. Він вплинув на майбутнє української нації. Історик також нагадав про традиції відзначення Дня Соборності, зокрема, про ланцюг єднання у 1990 році та імператив звільнення і реінтеграції Криму для забезпечення національних інтересів України.
Завідувач відділу історичних досліджень Інституту дослідження Голодомору Національного музею Голодомору-геноциду Дмитро Білий присвятив доповідь історії Донбасу, як невід’ємної складової частини соборної України. Доповідач розповів про основні етапи історії цього регіону від найдавніших часів до наших днів, про його надзвичайно важливе значення для історії, культури та економіки України. І хоча частина Донбасу зараз знаходиться в умовах тимчасової російської окупації, ніхто зі слухачів не мав сумніву, що наближається час його повного звільнення і цей регіон ще зіграє свою видатну роль і для відбудови післявоєнної України і для її подальшого розвитку.
Працівники Національного музею Голодомору-геноциду обговорили з генеральною директоркою Національної історичної бібліотеки України Аллою Скорохватовою можливість підписання меморандуму про співпрацю між очолюваною нею установою та Національним музеєм Голодомору-геноциду, адже спільне проведення заходів відбувається не вперше.
Працівниця Національної історичної бібліотеки Алла Новицька розповіла про книжки на тему соборності України, представлені на виставці у читальному залі. Серед них були і дослідження працівників Національного музею Голодомору-геноциду.