«П’ять колосків»: яскрава книжка про темні часи нашої історії

3 Березня 2023

У видавництві «Моя книжкова полиця» вийшла друком книжка «П’ять колосків. Голодомор. Історії, як зникали українці». Це видання для дітей, яке в доступній формі, не травмуючи, розповідає сучасним школярам про одну з найтрагічніших сторінок української минувшини — геноцид 1932-1933 років.

Книжку створено на основі реальних історій, які зібрала серед своїх знайомих та їхніх родичів авторка Юлія Смаль. На сторінках видання їх переповідають своїм ровесникам з незалежної України тогочасні діти: Марічка з Херсонщини, Петрик з-над Дніпра, Христя з Донеччини, Ганнуся з Харкова та Тоня з Волині.

Остання розповідь – це історія родини самої авторки.

«Хоча я «западенка», з Волині, сам Голодомор нас зачепив лише згадкою про страшні часи, — розповідає Юлія Смаль. — А от повоєнний голод мої рідні вже відчули. Та то був тільки початок поневірянь. Моя родина була вивезена в 1946 році до Сибіру, мій батько народився у Кисильовську, що в Кемеровській області росії. Діда, упівця, посмертно реабілітували вже в незалежній Україні, не дожив кілька років до краху червоного монстра. Тобто ненависть у нас в роду до окупанта і тирана генетична, ну, принаймні, передана у спадок.. Баба, як тільки повіяв вітер змін, ще за радянського союзу, стала членкинею Союзу українок, співала в церковному хорі, розповідала онукам історії дитинства. От, одна з цих історій — її спогади».

«Коли мені написала команда видавництва «Моя книжкова полиця» і запропонувала проілюструвати цю книгу — я, попри завантажений графік, одразу погодилась! У той момент я відчула величезну відповідальність, важливу місію і неймовірне бажання зробити цю книгу такою ж важливою для кожного читача, — розповідає про роботу над книжкою дизайнерка Юлія Ганик. — Для мене, як ілюстраторки, цінно створювати корисні продукти творчості. І тепер, читаючи коментарі читачів, я щаслива, що ця книга саме така — потрібна. Бо це наша історія і вона завжди актуальна».

Ілюстраторка Юлія Ганик. 

Пані Юлія розповідає, що найважче було впоратися з власними емоціями, які викликає ця тема. «Автор чи ілюстратор, коли створює своїх персонажів, сам стає ними, переживає їхні емоції, дії на собі. Ось це і було морально найважче — побути цими дітьми та умовно пройти їхні випробування в ті страшні роки. Водночас важливим технічним завданням було не налякати, а пояснити. Тому я старалася робити все те, що за змістом складне, — ілюстративно простим, символічним і зрозумілим, нашій аудиторії».

Книжку зроблено в жанрі графічної новели — різновиду коміксів. За сюжетом діти-очевидці переповідають власні історії сучасним дітям, тому важливо було закцентувати увагу читача на прямій мові, і формат коміксу добре впорався з цим завданням. За стилем ілюстрації мають спрощений характер, щоб через прості форми розкрити складні поняття. Водночас вони емоційні, викликають важливе для глядача і читача співпереживання.

За словами дизайнерки, в ілюстраціях багато символізму і закладених сенсів, кожен намальований образ можна пояснити. Наприклад, головні персонажі-діти мають заокруглені форми, щоб підкреслити свою дитячість і безневинність. Натомість, негативні персонажі — комсомольці, загострену, різку будову, яка натякає на їх жорстокі вчинки.

«Зараз, коли все повторюється знову, і московські кати чинять такий же геноцид з українським народом, ми повинні діяти! В будь-якому форматі фронту — культурному, інтелектуальному — доносити світові і молодим поколінням правду, щоб зупинити жахливе зло, яке так боїться цієї правди. І власне, це завдання кожного — пам’ятати гіркі сторінки нашої історії та жорстоку ціну, яку ми, впродовж років, платимо за нашу свободу», — додає Юлія Ганик.

«Це яскрава книга про темні часи нашої історії для того, щоб кожен дізнався правду і не зміг її ані забути, ані виміняти», — зазначають у видавництві.

Книжка рекомендована для дітей віком від 10 років.

Вже незабаром «П’ять колосків» ви зможете придбати в нашому музеї. Слідкуйте за інформацією на нашому сайті та в соцмережах!