Пішов з життя юрист Володимир Василенко, автор правової оцінки Голодомору як геноциду

9 Жовтня 2023

Вранці 9 жовтня на 87-му році життя відійшов у вічність Володимир Андрійович Василенко, український правознавець-міжнародник, дипломат, заслужений юрист України, доктор юридичних наук, професор, автор правової оцінки Голодомору як геноциду.

Сумну звістку повідомила у фейсбуці його донька Леся Василенко: «Сьогодні о 08:10 ранку перестало битися серце мого тата, Василенка Володимира Андрійовича. Він залишив цей світ у віці 86 років. Твоє тіло пішло на відпочинок. Твій дух продовжить жити. В нас твоїх дітях, онуках, в поколіннях українців, яких ти навчав, надихав і виховував. Ти прожив гідне, наповнене життя. Твій приклад завжди буде опорою для мене».

Володимир Андрійович кілька років був співробітником нашого Музею, працював над дослідженням правових аспектів Голодомору-геноциду, а з початком широкомасштабного вторгнення – над обґрунтуванням геноцидного характеру російської агресії. «Збройна агресія Росії проти України має всі ознаки злочину геноциду і має геноцидний характер, – наголошував він. – Але для кваліфікації злочину необхідно довести спеціальний намір. Тобто знищення не певної кількості представників національної групи, а групу як таку. І в цьому є складність». А тому Україна має налаштуватися на тривалу юридичну боротьбу, щоб довести цей намір.

Народився Володимир Василенко в Києві, 16 січня 1937 року. Вищу освіту отримав у Київському університеті ім. Т. Г. Шевченка, тут же закінчив навчання в аспірантурі за спеціальністю «міжнародне право». Аж до відновлення Україною незалежності працював у Міністерстві закордонних справ України науковим консультантом з правових питань.
Саме Володимир Василенко у 1990 році представив найперший проєкт Декларації про державний суверенітет України і надалі продовжив працювати над створенням остаточного варіанту Декларації. А вже в наш час доклав чимало зусиль для підготовки та прийняття закону про застосування української мови як державної.

У різні роки Володимир Андрійович був послом у країнах Бенілюкс, а також представником України при Європейському Союзі та НАТО. В 1998—2002 рр. — посол у Великій Британії і за сумісництвом в Ірландії.

У 2001 році був обраний Генеральною Асамблеєю ООН до Міжнародного Кримінального Трибуналу з колишньої Югославії, де працював суддею до січня 2005 року. З 2006 року по 2010 рік — представник України в Раді ООН із прав людини. У 2008 представляв інтереси України в Міжнародному Суді ООН під час розгляду справи Румунія проти України. У 2018 році Верховна Рада України обрала Володимира Василенка одним із трьох аудиторів Національного антикорупційного бюро України.

У 2009 році вийшла книжка Володимира Василенка «Голодомор 1932–1933 років в Україні як злочин геноциду. Правова оцінка». Експертні висновки юриста згодом були використанні у кримінальній справі над організаторами Голодомору в Україні.

Щиро дякуємо за багаторічну роботу на благо й імідж України.

Співчуваємо цій втраті… Світла пам’ять…

Фото – Ганна Грабарська, УП, джерело – Детектор медіа.