У німецькому місті Трір презентували виставковий проєкт «ГОЛОДОМОР: історія римується»
У п‘ятницю, 10 лютого у культурному центрі TUFA, що знаходиться в німецькому місті Трір, відбулося відкриття проєкту «ГОЛОДОМОР: історія римується». В рамках цього проєкту експонується виставка Музею Голодомору «Незасуджений геноцид українців повторюється», виставка колажу від проєкту CUTOUT COLLAGE «Паралелі» та інсталяція «Обід, приготовлений росією» підготовлена нашим музеєм.
Ідея організувати виставку у культурному центрі «TUFA» у місті Трір з’явилася після проведення акції «Uncounted 1932.2022. Food as a weapon of genocide», яку Ангеліна Лешак та Оксана Петрук організували у листопаді 2022 року з нагоди 90-х роковин Голодомору.
«Говорити з німецькою громадськістю про Голодомор важливо не лише для того, щоб вшанувати пам’ять мільйонів невинних жертв і таким чином символічно відновити історичну справедливість, але й для того, щоб показати історичну тяглість спроб росії знищити українців, українську ідентичність та українську націю», – зазначає Оксана Петрук, одна з організаторок виставки та студентка магістерської програми з історії в Університеті Тріру.
«Багато німців тільки зараз дізнаються про Голодомор, тому що їхнє розуміння України та її історії, якщо воно взагалі є, то часто викривлене через російську призму та спотворене російською пропагандою. Визнання Бундестагом Голодомору геноцидом українського народу є ключовим для розуміння німецьким суспільством боротьби та спротиву українців. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну, спостерігається інтерес широкої публіки до України, а також готовність слухати українців та надавати їм платформу. Тому, ми повинні брати на себе відповідальність і говорити, щоб не втратити цю направду історичну можливість. Коли моя колега Ангеліна Лешак повідомила, що має можливість організувати виставку в культурному центрі TUFA Trier і запропонувала взяти участь у проєкті, я одразу погодилася і звернулася до Музею Голодомору за підтримкою. Ми дуже сподіваємося, що цю виставку побачать і в інших містах Німеччини та Європи», – наголошує Оксана Петрук.
Ангеліна Лешак, випускниця Української академії лідерства та студентка кафедри політології Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна звернула увагу на важливості доносити інформацію німецькому суспільству про історію Голодомору: «Чують тільки тих, хто доносить свою думку, саме тому важливо говорити голосно про історичну правду. Це і є метою нашої виставки: знайомити наших відвідувачів з історією України, поглиблювати ці знання та поширювати їх серед якомога більше людей. «Голодомор: історія римується» – назва виставки, адже це саме те, що ми спостерігаємо зараз. росія, бажаючи здійснити свої імперські плани, застосовує будь-які методи, серед яких і ті, які були використані у 1932-1933 роками радянською владою. Як би важко не було протистояти, ми вистояли і стали ще сильнішими та нескоренішими. Тоді і зараз. Ми вдячні нашим партнерам, адже тільки працюючи разом, ми будемо ефективними та зможемо творити якісні зміни».
До відкриття в онлайн-режимі долучилася завідувачка виставкового-експозиційно-виставкового відділу Музею Голодомору Яна Гринько, яка розповіла про концепцію виставки «Незасуджений геноцид українців повторюється». «Геноцидні наміри росії знищити українців не змінилися з часів Голодомору, змінилися лише методи, – зазначає Яна Гринько. «Про наміри знищити не лише українську державність, а й ідентичність говорять відкрито як і диктатор путін, так і пропагандистські медіа та пересічні росіяни».
Вона також наголосила на важливості підтримки України у захисті проти російської агресії: «Ця війна стосується всіх, адже культ мілітаризму та Другої світової війни, рашистська ідеологія та імперіалістичні амбіції росії становлять небезпеку для всієї Європи та світу. Протягом останніх десятка років росіяни погрожували фразою «можем павтаріть». І тепер ми бачимо як повторюються геноциди, військова агресія, жахи окупації, зґвалтування та депортації. Якщо не розірвати цю спіраль зла, вона розгортатиметься далі та поглинатиме все більше і більше країн у темний морок «русскаго міра».
До презентації проєкту приєдналася також Катя Сита, співзасновниця «Cutout Collage Festival & Studio» та спікураторка виставки «Паралелі». Катя Сита розповіла відвідувачам про ідею створення проєкту та роботи мисткинь над архівними матеріалами та матеріалами, що засвідчують сьогоденні геноцидні наміри росії проти українців. Зазвичай, мистецька рефлексія шукає неоднозначності, але це напевно, один з небагатьох випадків, коли неоднозначності немає, а є чітке протистояння добра з абсолютним злом. Крім того, Катя розповіла про особливості колажу як способу рефлексії на тему Голодомору та актуальної війни росії проти України.
На вихідних відбулися вже дві екскурсії українською та німецькою мовою, після екскурсії відвідувачі переглядали та обговорювали фільми серії «Holodomor: mosaics of history», спільного проєкту Музею Голодомору та ініціативи «Ukraїner». У зв’язку з запитами відвідувачів буде організовано ще одну екскурсію виставкою. Також у рамках виставки заплановано показ документального фільму Сергія Буковського «Живі» та лекцію німецького історика, заступника керівника міського архіву міста Людвігсхафен, доктора Клауса Юргена Беккера, яка відбудеться 25 лютого.
Усі бажаючі зможуть відвідати експозицію до 26 лютого в культурному центрі TUFA Trier: вт, ср, пт – 14:00 – 17:00; чт – 17:00 – 20:00, сб, нд – 11:00 – 17:00.
Вхід вільний.
Нагадаємо, 30 листопада 2022 року Бундестаг Німеччини визнав Голодомор актом геноциду.
Фото: aspectum.fotografie