У Львівській політехніці відбувся науковий семінар про Голодомор

2 Січня 2024

29 грудня 2023 року у Науково-дослідному центрі соціальної й демографічної політики та управління «Демос» Національного університету «Львівська політехніка» відбувся науковий семінар «Про демоісторію і цінності кожної нашої миті». Ключову доповідь-лекцію на тему «Голодомор-геноцид 1932–1933 років та інші злочини московії-росії в Україні: історичний та суспільний контекст» виголосив кандидат географічних наук, молодший науковий співробітник Національного музею Голодомору-геноциду Роман Теслюк.

У семінарі взяли участь викладачі та науковці Національного університету «Львівська політехніка», Львівського національного університету імені Івана Франка, Державної установи «Інститут регіональних досліджень ім. М.І. Долішнього НАН України», громадські діячі Львівщини.

Головні акценти у доповіді було зосереджено на геноцидному характері злочинів московії-росії та їхніх соціодемографічних, психологічних, соціокультурних, економічних наслідках. Також було розкрито зміст впливу сучасних злочинів росії на кількісні та якісні демографічні виміри українського суспільства.

Модератор заходу – науковий керівник Науково-дослідного центру «Демос», професор Уляна Садова наголосила на важливості наукового та суспільного обговорення актуальної теми геноциду українців, формування відповідних наративів історичних подій та сучасної російсько-української війни.

Під час тривалої дискусії було обговорено чимало аспектів теми геноциду та злочинів московії-росії в Україні. Громадсько-політичний діяч, депутат Львівської обласної ради V скликання, голова ГО «Старий Юр» Валерій Калинюк наголосив на важливості формування та підтримки політики національної пам’яті, вихованні молоді, проведення наукових досліджень стосовно наслідків геноцидної політики московії. Громадський діяч, член комісії у справах мирян Львівської єпархії УГКЦ, доцент НУ «Львівська політехніка» Зенон Боровець вказав на роль УГКЦ та митрополита Андрея Шептицького у поширенні правди про Голодомор. Доктор економіних наук, професор ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М.І. Долішнього НАН України» Анатолій Мокій провів певні паралелі між відсутністю адекватної відповіді провідних держав світу та міжнародних організацій у 1930-х роках та сучасною пасивною реакцією ООН та частини світової спільноти. Доктор економічних наук, професор кафедри статистики ЛНУ імені Івана Франка Ольга Гринькевич наголосила на мультидисциплінарності наукової проблеми дослідження Голодомору та інших злочинів росії та необхідності тіснішої співпраці між різними навчальними та науковими установами в Україні та за її межами. Кандидат економічних наук, старший науковий співробітник Світлана Щеглюк (незалежна дослідниця, Німеччина) звернула увагу на необхідності якнайбільшого поширення інформації за кордоном про сучасний геноцид, зокрема, депортацію українських дітей в росію, військові злочини та злочини проти людяності на окупованих територіях в Україні, становище українських військових та цивільних полонених в росії.

У дискусії також взяли участь викладачі та науковці НУ «Львівська політехніка»: професор, директор Інституту адміністрування, державного управління та професійного розвитку Любомир Пилипенко; доцент кафедри менеджменту організацій Олег Сорочак; доцент кафедри менеджменту організацій Ольга Корицька, асистент кафедри економіки підприємства та інвестицій Наталія Дідух; Львівського національного університету імені Івана Франка:  професор кафедри соціального забезпечення та управління персоналом Любов Семів, доцент кафедри економічної і соціальної географії імені Олега Шаблія Володимир Грицевич; науковці ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М.І. Долішнього НАН України»: професор Світлана Писаренко, Мар’яна Біль, Володимир Бідак, Наталія Андрусишин, Марія Бачинська, Олександр Махонюк.