«Розкажи мені історію»: завершився наш проєкт з Креативною Міжнародною Дитячою Школою

1 Січня 2024
З вересня 2023 року наш Музей почав співпрацю з Креативною Міжнародною Дитячою Школою (КМДШ). В межах проєкту “Розкажи мені історію” учні 10.1 класу впродовж двох місяців були залучені до музейної роботи та вивчення теми Голодомору. Школярі взяли участь у чотирьох воркшопах, спробували себе в ролі музейних працівників, а потім створили власну виставку!
Під час першого воркшопу, який провела завідувачка екскурсійно-освітнього відділу Яна Городняк, учні прослухали оглядову екскурсію, переглянули ознайомчий ролик у Залі пам’яті та дізналися про напрями роботи Музею.
Головний зберігач фондів Марина Принь познайомила школярів зі специфікою роботи фондів нашого Музею. Також юні дослідники мали нагоду переглянути унікальні експонати, дізнатися особливості зберігання предметів та ведення фондової документації.
Як записувати усні свідчення, чому вони є цінними та чому люди довгий час боялися відверто говорити про пережите в 1932—1933 роках — про це старшокласники дізналися під час третього воркшопу на тему усної історії Голодомору. Провела воркшоп заступниця завідувача екскурсійно-освітнього відділу Ольга Вигодованець. Учні переглянули свідчення очевидців геноциду, а потім уже самі стали інтерв’юерами для своїх літніх родичів: розпитували почуті історії про Голодомор та масовий штучний голод 1946-1947 років.
Скільки етапів потрібно, щоб ідея виросла у повноцінний проєкт, як обрати дієву стратегію та організувати робочий процес, з ким консультуватися під час створення виставки — усі ці питання обговорювалися на четвертому воркшопі, який провела завідувачка експозиційно-виставкового відділу Яна Гринько. Така інформація старшокласникам була потрібна, щоб зрештою реалізувати свою власну виставку, присвячену темі Голодомору. Адже саме це і було кінцевою метою нашої співпраці.
Згодом у стінах Музею відбулася незвичайна екскурсія. Учні 10.1 класу КМДШ провели її для своїх же молодших колег-п’ятикласників.
У КМДШ, тим часом, проводилися заходи до Дня пам’яті жертв Голодомору: десятикласники створили шкільну виставку «Розкажи мені історію», самотужки оформили її та підбирали експонати. Також рефлексією на тему було написання учасниками картин та віршів, які зображають біль та втрати, яких зазнали українці, але водночас вказують на стійкість духу та збереження національної гідності в часи випробувань. Інші класи виготовляли своїми руками свічки та колоски — символи пам’яті про Голодомор; наймолодші учні слухали інфохвилинки від старших.
У цьому проєкті важливим був сам процес дослідження теми Голодомору та музейної діяльності. Учасники розподіляли завдання відповідно до своїх зацікавленостей та представили командну роботу для всієї спільноти КМДШ. Стимулом десятикласників для активної роботи над темою стало розуміння, що це стосується історії його родини. Ми відкриті для співпраці та нових ініціатив, адже виховання підростаючого покоління – важлива частина нашої роботи.