Відбулася презентація проєкту дизайнерки Юлії Федорович «ГØЛØДØМØР»

17 Серпня 2023

У четвер, 17 серпня, на площі Слави у Києві Національний музей Голодомору-геноциду презентував мистецький проєкт дизайнерки і художниці Юлії Федорович «ГØЛØДØМØР».

Відкриваючи захід, заступниця завідувача експозиційно-виставкового відділу Марина Богуш зазначила:

«Це один із небагатьох проєктів Музею Голодомору, який не є документальним. Зазвичай ми працюємо з документальними проєктами, оперуємо свідченнями, документами, артефактами, речами свідків, і це робить нашу розповідь об’єктивною. Але зараз, коли ми щодня бачимо, як у форматі наживо відбувається новий геноцид, ми стаємо менш чутливими до того, що відбувалося в минулому, нас вже не так вражає це, бо маємо власний травматичний досвід. Тому наш сьогоднішній проєкт – це намагання працювати з цією втратою чутливості, переосмислювати її, переказуючи історію Голодомору в нових формах і форматах».

Марина Богуш наголосила, що проєкт Юлії Федорович є абсолютно новим за своїм форматом для нашого музею, адже тут використана графіка, яку доповнює аудіовізуальний ряд. Кожен з цих плакатів має елемент доповненої реальності, тобто його можна «оживити» та переглянути коротеньку історію, закладену в той чи інший візуальний образ.

Друга частина проєкту представлена в Залі пам’яті Музею Голодомору. Це анімаційний фільм, присвячений письменниці, громадській діячці, моделі українського походження Євгенії Сакевич-Даллас. Більшу частину свого життя вона прожила в США, але народилася в Україні, де пережила Голодомор, розкуркулення родини, арешт батьків… «Всю її непросту історію Юлія Федорович намагалася розповісти в цьому фільмі. І зробила це дуже майстерно», – додає Марина Богуш.

«Вдячний музею та мисткині за надзвичайно цікаве представлення теми, нове осмислення пам’яті про Голодомор і злочини минулого, – наголосив  в. о. голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак. – Ми маємо розуміти, що Голодомор – це не тільки трагедія голодних смертей, це передусім злочин геноциду, який був вчинений проти нашої нації. І саме цей злочин сьогодні намагається повторити іншими методами і способами, але той самий агресор, що і 90 років тому. Пам’ять і розуміння того, як чинився це злочин тоді, сьогодні допомагає нам протистояти агресору».

Мистецький проєкт триватиме до 15 вересня.

Запрошуємо побачити плакати, які можна «оживити», – на площу Слави (ст. м. «Арсенальна»), на перегляд анімаційного фільму – до нашої Зали пам’яті (вул. Лаврська, 3).

Музей Голодомору висловлює щиру вдячність Юлії Федорович за співпрацю та Музею революції гідності за допомогу в реалізації проєкту.

І щиро дякуємо ЗСУ, завдяки яким маємо змогу втілювати в життя свої задуми.