Запрошуємо на презентацію мистецького проєкту Юлії Федорович «ГØЛØДØМØР»

14 Серпня 2023

17 серпня об 11.00 на площі Слави у Києві відбудеться презентація мистецького проєкту Юлії Федорович «ГØЛØДØМØР».

Історія завжди залежить від мовця, одні й ті ж об’єктивно доконані факти минулого можна укласти в різні наративи, почасти з абсолютно протилежною мораллю. Саме тому, вивчаючи історію, варто щоразу зауважувати і на постать її автора.

Історія Голодомору так само не є лінійною оповіддю. У кожної української родини ця історія – персональна, це пам’ять предків, події та обставини, що відбувались саме з ними. Вони можуть бути абсолютно несхожими між собою, можуть бути подібними, але зрештою всі вони об’єднані у суцільний наратив історії геноциду українського народу 1932–1933 років.

Проєкт Юлії Федорович демонструє паритет великої та персональної історії Голодомору. Мисткиня окреслює перебіг подій цієї трагедії у першій частині – серії плакатів під назвою «ГØЛØДØМØР» та розповідає персональну історію очевидиці Голодомору в анімаційному фільмі «Мене звати Євгенія Сакевич-Даллас».

У серії плакатів Федорович у власний спосіб розповідає історію Голодомору – визначає ключові передумови, факти й наслідки трагедії 1930-х, укладаючи їх новою візуальною мовою. Остання відбиває синтез, якого зазнала українська культура у ХХ століття – традиційні елементи народної вишивки, алюзії на які постають на плакатах, вплетені у загальну стилістику конструктивізму 1920-х – 1930-х. Кожен з плакатів доступний також у доповненій реальності, у якій кожен факт минулого постає наживо.

Вулична виставка плакатів Юлії Федорович «ГØЛØДØМØР» експонується з 15 серпня до 15 вересня на площі Слави.

Анімаційний фільм «Мене звати Євгенія Сакевич-Даллас» присвячений історії громадської діячки, художниці, україномовної письменниці та моделі, на долю якої випали всі найбільш травматичні епізоди ХХ століття – Голодомор, депортація, війна, неволя і, зрештою, еміграція. Однак, це розповідь радше про удачу, незламність та силу духу, яку Євгенія зберегла попри пережите.

Фільм «Мене звати Євгенія Сакевич-Даллас» демонструється у Залі пам’яті у час роботи Музею Голодомору.

Про авторку:

Юлія Федорович – дизайнерка візуальних комунікацій, мисткиня. У 2021 році здобула ступінь магістра мистецтва (MFA) в Університеті Нотр-Дам у США. Стипендіатка програм Фулбрайта та Едмунда С. Маскі. У фокусі її творчості – візуалізація складної історії та спадщини України й Східної Європи. Відзначені численними нагородами роботи експонуються в галереях США, Канади й України.

Проєкт реалізовано спільно з Національним музеєм Революції Гідності.