6 листопада – 90 років від дня народження Володимира Маняка
Володимир Маняк – письменник і публіцист, один із перших дослідників Голодомору в Україні, автор Народної Книги-Меморіалу «33-й: Голод» – народився 6 листопада 1934 р. у селі Криштопівка на Хмельниччині.
Пошук правди про геноцид українського народу він розпочав ще 1987 року завдяки тодішній політиці гласності. Допомагала йому дружина Лідія Коваленко, яка працювала журналісткою.
За 4 роки подружжя розшукало унікальні архівні документи та записало свідчення близько 6 тисяч очевидців трагедії. Понад тисячу із них упорядкували і представили у книзі «33-й: Голод: Народна Книга-меморіал». Це були найперші свідчення, зібрані в Україні про події 1932—1933 років та, що важливо, – від людей, які пережили Голодомор у дорослому віці й у деталях пам’ятали пережите. Книга «33-й: Голод» є на сьогодні найбільш повним документальним джерелом, в якому зібрано свідчення очевидців про Голодомор в Україні.
1992 року подружжя ініціювало створення Асоціації дослідників Голодомору-геноциду 1932-1933 рр. в Україні, головою якої стала Лідія Коваленко.
15 червня того самого року Володимир та Лідія потрапили в автокатастрофу. В той день вони поверталися із села Тимошівка на Черкащині, де було відкрито один із перших в Україні пам’ятників жертвам Голодомору. Володимир загинув на місці, а Лідія отримала серйозні травми. За пів року вона теж пішла з життя.
За величезний внесок у відродження правди подружжю Маняків посмертно присуджено Державну премію України імені Тараса Шевченка, а 2005 року Володимира Маняка було посмертно нагороджено орденом князя Ярослава Мудрого 5-го ступеня.
На жаль, ґрунтовна праця Володимира та Лідії Маняків «33-й: Голод», яка вийшла друком в 1991 році, жодного разу не перевидавалася. Тож видання вже стало раритетним. З нагоди 90-річчя від дня народження Володимира Маняка ми поділимось спогадами із цієї книги. Слідкуйте за нашими соцмережами!