Комітет культури ПАРЄ визнав стирання української культурної ідентичності елементом геноциду

29 Травня 2024

28 травня Комітет з питань культури ПАРЄ у Копенгагені одноголосно підтримав резолюцію «Протидія нищення культурної ідентичності під час війни та миру». Комітет визнав стирання української культурної ідентичності інструментом війни рф проти України та елементом політики геноциду, спрямованої на знищення української нації.

Про це повідомила авторка резолюції, заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, членкиня парламентської делегації в ПАРЄ Євгенія Кравчук, інформує офіційний вебпортал Верховної Ради.

«Щойно Комітет з питань культури ПАРЄ у Копенгагені одноголосно підтримав мою резолюцію «Протидія нищення культурної ідентичності під час війни та миру». Велика подяка Генеральному прокурору України Андрію Костіну за виступ на комітеті, важливі юридичні пояснення із закликом підтримати резолюцію», — написала народна депутатка.

Серед ключових положень документа, що голосуватиметься в залі на червневій сесії ПАРЄ:

– забезпечення повного відшкодування збитків на основі міжнародного права, зокрема через реституцію, компенсацію, реабілітацію, сатисфакцію та гарантії неповторення руйнувань;

– підвищення обізнаності про те, як пропаганда, колоніальні та неоколоніальні практики, з-поміж них – ідеологія «русского мира», можуть створювати підґрунтя для порушень міжнародного права, зокрема щодо культурної спадщини;

– передбачено санкції проти всіх, хто здійснює або сприяє незаконному передаванню або незаконній торгівлі артефактами, проводить незаконні розкопки або використовує артефакти у власних цілях (виставки, аукціони, наукові публікації), а також передбачено притягнення до відповідальності органів влади та причетних державних установ.

Резолюція закріплює, що рф використовує культурні «чистки» як інструмент війни, щоб заперечити існування іншої культурної ідентичності та стерти історичне коріння, цінності, спадщину, літературу, традиції та мову. Такі дії є воєнними злочинами та злочинами проти людяності і свідчать про конкретний геноцидний намір знищити українську націю або принаймні її частину, зокрема шляхом знищення української ідентичності та культури. Це частина кампанії геноциду, яку рф проводить проти нашого народу.

«Свій виступ сьогодні я проілюструвала книгою письменника Володимира Вакуленка, яку надрукувало видавництво Vivat. В окупації Вакуленко написав щоденник і заховав його під вишнею у рідному селі на Харківщині; письменниця Вікторія Амеліна знайшла цей щоденник і написала блискучу передмову до книги. Їх обох вбила росія. Віват надрукувало книгу в Харкові в типографії Фактор Друк, росія ж зруйнувала типографію своїм ракетним ударом, вбивши її 7 працівників та спаливши 50 тис. книжок. Ця трагічна історія, «Нове розстріляне відродження» — це те, про що моя резолюція.  Про те, як зберегти те, що росія намагається зруйнувати, вбити і стерти. Вона про українську культуру, нашу спадщину та ідентичність. Сподіваюсь на підтримку колег на червневій сесії», — наголосила Євгенія Кравчук.

Нагадаємо, рукопис щоденника Володимира Вакуленка можна побачити в Музеї Голодомору в експозиції виставки «НАМІР».