Виставку «Марія» покажуть у п’яти містах України

10 Листопада 2021

У Львівському історичному музеї до 4 грудня триватиме виставка «Марія» канадської художниці українського походження Лесі Марущак, повідомляє Укрінформ.

Цей проєкт є мобільним меморіальним простором, що увічнює пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років.

У центрі проєкту – образ дівчини Марії, яка всупереч сталінському рішенню про геноцид українців вижила, на відміну від мільйонів жертв. Проєкт натхненний реальною історією Марії Ф., яка пережила Голодомор та зараз живе із родиною в Канаді. Леся Марущак отримала дозвіл використовувати в проєкті фотознімок із сімейного архіву, проте за погодженням з родичами героїня залишається анонімною.

«Невидима конфронтація, напруження та тиск пронизують простір виставкової зали. Так, наприклад, фотографія із зображенням порожньої миски та зерна, представлена у незвично великому форматі, породжує ілюзію доступності, але розміри настільки збільшені, що відштовхують і демонструють недосяжність», – розповідає деталі про наратив виставки кураторка Катерина Радченко.

«Я хотіла уникнути монолітної мови та форми традиційних меморіалів, а натомість створити абстрактний простір, який би зіштовхував глядача з втратою. Для мене цей проєкт є також внеском у діалог про соціальну справедливість та права людини. Завдяки міжнародному успіху «Марія» говорить про Голодомор до ширшої аудиторії з різним бекграундом, а його презентація в Україні є частиною зусиль по розбудові колективної пам’яті про геноцид, який довгий час замовчувався», – розповідає Леся Марущак.

Всеукраїнський тур виставки здійснюється за фінансової підтримки Світового конґресу українців. «Вже понад півстоліття СКУ бореться за визнання Голодомору геноцидом у світі, відстоює історичну правду, працює зі свідками Голодомору, а також і з нащадками жертв Голодомору. Україна пам’ятає – світ визнає», – наголосив на важливості проєкту директор Представництва СКУ в Україні Сергій Касянчук.

Перша виставка в Україні відкрилася восени 2020-го в Національному музеї Голодомору-геноциду. Після Львова експозиція поїде до Харкова, а загалом протягом наступних двох років буде продемонстрована у п’яти містах України.

«Марія» вже побувала в дев’яти країнах, книга за мотивами проєкту потрапила до короткого списку Книжкової премії впливового міжнародного фотофестивалю Rencontres d’Arles у Франції (2019) та отримала нагороду за найкращий дизайн на міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал» у Києві (2019). У вересні 2020 року видання The Guardian опублікувало фото з проєкту «Марія» в статті про найкращі знімки з Landskrona festival.